10.11.2022
Aktualizacja: 
04.12.2023
Spis treści

Kiedy jesteś wybitnym naukowcem, dostajesz Nagrodę Nobla. Gdy popiszesz się talentem aktorskim, zostajesz uhonorowany Oscarem. A kiedy jesteś najfajniejszą, najpopularniejszą i najciekawszą planszówką w roku 2022, zyskujesz miano Planszowej Gry Roku 2022! 

Po raz kolejny specjaliści i najwięksi miłośnicy planszówek zagłosowali na najlepsze ich zdaniem gry planszowe w wybranych kategoriach i spośród mnóstwa znakomitych tytułów roku 2022 wyłonili te, po które po prostu trzeba sięgnąć. W poniższym zestawieniu przedstawiamy tegorocznych laureatów, którzy zachwycą Was pod każdym względem i będą gwarantem doskonałej rozrywki!

1. Gra Roku dla dzieci: Myszkowanie, czyli wesołe granie w... podglądanie! 

Jeżeli chcecie odciągnąć swoje pociechy od kolorowych ekranów i zachęcić je do rozwijającej zabawy w rodzinnym gronie, Gra Roku dla dzieci 2022 to strzał w dziesiątkę! Myszkowanie to kooperacyjna gra obserwacyjna wydawnictwa Granna, która powstała z myślą o 5-letnich i starszych urwisach. Jej bajeczna oprawa graficzna natychmiast przykuwa dziecięcą uwagę i zachęca do wesołej eksploracji. 

ilustracja: gra Myszkowanie

Wspólnym zadaniem od 2 do 6 graczy będzie zaglądanie do trójwymiarowego domku przez niewielkie okienka i wyszukiwanie detali rozrzuconych po poszczególnych pomieszczeniach. Lepiej się skupcie, bo na Myszkowanie macie tylko 30 sekund, a wnętrze domku jest oświetlone jedynie latareczką. Gdy ta zgaśnie, będziecie musieli odpowiedzieć na najróżniejsze pytania dotyczące przedmiotów, ich ułożenia oraz rozmieszczenia. Gra oferuje aż 4 różne poziomy trudności, więc nie zniechęci najmłodszych i nie znudzi starszaków.2. Gra Roku dla całej rodziny: Kaskadia, czyli łagodna rozgrywka na planszowym łonie natury 

Tegoroczny laureat w kategorii Gra Roku dla całej rodziny 2022 to propozycja dla wszystkich miłośników pięknych krajobrazów, przyrody i środowiska naturalnego. Kaskadia od wydawnictwa Lucky Duck Games Polska to gra typu „dobierz i umieść”, w którą można grać samodzielnie lub w gronie do 4 osób powyżej 10. roku życia. Wasze zadanie wydaje się być proste - stworzyć harmonijny ekosystem dla 5 gatunków zwierząt w malowniczej krainie na obszarach Ameryki Północnej, pełnej gór, rzek oraz prerii.

ilustracja: gra Kaskadia

Posłużą Wam do tego płytki siedlisk oraz żetony zwierząt, które będziecie dobierać w swoich turach i układać w zróżnicowane środowiska wedle określonych wzorów. Każda rozgrywka w Kaskadię będzie równie ciekawa i wciągająca, dzięki modułowej planszy, różnorodnym scenariuszom, a także wyjątkowym wyzwaniom i innej kombinacji celów. Ta barwna i niesamowicie estetyczna gra planszowa wciągnie Was bez reszty i przetestuje Waszą zdolność logicznego myślenia w wyjątkowy sposób! 3. Gra Roku imprezowa: Obrazki, czyli kreatywna zabawa w odwzorowywanie

Nic tak nie pobudzi Waszej kreatywności, jak imprezowa Gra Roku 2022! Obrazki, bo o nich tu mowa, to genialna w swojej prostocie propozycja dla całej rodziny od wydawnictwa Rebel. Chociaż stworzona z myślą o 8-letnich i starszych dzieciakach, dzięki swoim czytelnym założeniom sprawdzi się w każdym towarzystwie. Zgromadźcie od 3 do 5 osób i sprawdźcie, co Wasza wyobraźnia wykombinuje z drewnianych klocków, sznurówki, kilku kamyków i kolorowych kostek. 

ilustracja: gra Obrazki

Brzmi śmiesznie? Tak właśnie jest! Podczas gry w Obrazki Waszym zadaniem będzie wylosowanie jednego z mnóstwa obrazków, a następnie odtworzenie go przy pomocy dość specyficznych akcesoriów. Wytężcie swoją kreatywność i spróbujcie tak odtworzyć poszczególne Obrazki, aby gracze zdołali odgadnąć, do której ilustracji nawiązujecie. Mnogość kart, a także liczba zestawów akcesoriów do odtwarzania sprawiają, że w Obrazki można grać bez końca, czy to w rodzinnym gronie, czy na imprezie wśród znajomych! 4. Gra Roku dla dwóch osób: Dice Throne, czyli dynamiczne pojedynki najlepszych wojowników

Dice Throne to absolutny fenomen, który nie bez powodu zyskał miano Gry Roku 2022 w kategorii dla dwóch osób. Na pierwszy sezon tej wyjątkowej serii składają się aż 4 niezależne pudełka, w których kryją się po 2 tacki potężnych bohaterów, takich jak Barbarzyńca i Księżycowa Elfka, Mnich oraz Paladyn, Piromantka i Mroczny Złodziej, a nawet Drzewiec i Ninja. 

ilustracja: gra Dice Throne Starcie 2 Mnich vs Paladyn

Do pojedynczej rozgrywki w Dice Throne może przystąpić od 2 do 6 graczy, w zależności od liczby posiadanych postaci. Cel tej niesamowicie dynamicznej gry karciano-kościanej jest prosty: pokonaj przeciwnika i zdobądź tron szalonego króla w turnieju dla najlepszych wojowników. Gra pojedynkowa Dice Throne zachwyci Was nie tylko mnogością niesamowitych postaci, ale też przemyślaną mechaniką i wyjątkowo klimatyczną oprawą graficzną. 5. Gra Roku zaawansowana: Diuna: Imperium, czyli kosmiczna rozgrywka o władzę

Zaawansowana Gra Roku 2022 to coś dla graczy, którzy postawili już pierwsze kroki w świecie planszówek i szukają nowych wyzwań. Tym razem ten zaszczytny tytuł trafił do Diuny: Imperiumstrategicznej gry inspirowanej zarówno filmem wytwórni Legendary Pictures, jak i książkami z uniwersum Diuny. Można do niej zasiąść samodzielnie lub w grupie do 4 osób, które ukończyły 14. rok życia i niejedną planszową batalię mają już za sobą. 

ilustracja: gra Diuna: Imperium

Diuna: Imperium pozwala zarówno doświadczonym, jak i początkującym graczom wcielić się w przedstawicieli wysokich rodów Landsraadu, takich jak potężny Imperator, owiane tajemnicą Bene Gesserit, przebiegła Gildia Kosmiczna i nieokiełznani Fremeni. Rozgrywka łączy w sobie zaróno budowanie talii, jak i worker placement, a dróg do zwycięstwa jest wiele. Wśród nich nie tylko rozwiązania siłowe, ale też dyplomacja, zawieranie sojuszy snucie intryg i przewaga ekonomiczna. Którą z nich obierzecie, by zdobyć władzę? 6. Gra Roku ekspercka: Pax Pamir, czyli historyczne wyzwanie dla doświadczonych graczy 

Po ekspercką Grę Roku 2022 powinni sięgnąć doświadczeni gracze, którzy są już wprawieni w planszowych bojach. Jeżeli nie straszne Wam szereg szczegółowych zasad, gruby tom instrukcji, imponujące nagromadzenie akcesoriów i rozbudowane wątki fabularne, wydawnictwo Galatka zaprasza na rozgrywkę Pax Pamir – rozbudowanej gry ekonomicznej, która porwie Was do świata politycznych intryg. 

ilustracja: gra Pax Pamir

Pax Pamir wykorzystuje jako tło fabularne histryczny okres zwany Wielką Grą, czyli czas po upadku Durrani, w trakcie którego europejskie mocarstwa rozpanoszyły się w Azji Środkowej celem prowadzenia własnych intryg. Jako dziewiętnastowieczni przywódcy afgańscy spróbujecie posłużyć się obcokrajowcami dla własnych korzyści. Lawirujcie pomiędzy Afgańczykami, Rosjanami i Brytyjczykami, zawierajcie sojusze, posyłajcie szpiegów, zakładajcie osady i zdobądźcie największe wpływy w najlepszym stronnictwie, a zwycięstwo będzie wasze. 7. Gra Roku tematyczna: Destinies, czyli średniowieczna przygoda w stylu RPG

Lepiej zbierzcie drużynę najodważniejszych śmiałków, bo tematyczna Gra Roku 2022 zaprasza na przygodę w stylu RPG! Niesamwicie klimatyczna gra narracyjna Destinies porwie od 1 do 3 graczy powyżej 14. roku życia na przygodę do średniowiecznego świata fantasy, w którym nie zabrakne zaczarowanych artefaktów, tajmeniczych miejsc, intrygujacych postaci i oczywiście epickich pojedynków! 

ilustracja: gra Destinies

Wydawnictwo Lucky Duck Games Polska zadbało o to, aby wszystkie niedogodności związane z prowadzeniem rozgrywki przejęła wygodna aplikacja. Wykorzystując technologię Scan&Play przejdziecie płynnie przez aż 5 porywających scenariuszy gry Destinies, podczas których rozwiniecie swoje postaci i spróbujecie wypełnić swoje przeznaczenie, nim zrobią to inni!Podobne wpisy

Wygraj kwiatki na Dzień Matki

Ogłaszamy konkurs kreatywny "Wygraj kwiatki na Dzień Matki".

Proste zadanie, wspaniałe nagrody.

  Zobacz

  Strażak Sam – bajka, którą pokochały dzieci!

  Odważny i rezolutny Strażak Sam podbił serca dzieci na całym świecie! Inspiruje do wymyślania niesamowitych przygód i pomagania innym. Pełne akcji odcinki serialu animowanego uczą dzieci o przyjaźni, wartości pomagania i wielu innych pozytywnych postaw. Przygody Strażaka Sama śledzą setki tysięcy dzieci na całym świecie, a nieustraszony bohater jest idolem wielu małych chłopców i dziewczynek.

  Zobacz

  Prezent na Baby Shower - 10 niezawodnych pomysłów

  Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie, które zmienia życie świeżo upieczonych rodziców o 180 stopni. Pojawienie się nowego członka rodziny to nieopisana radość, ale też cała masa przygotowań, zwłaszcza przed samym terminem porodu. W tym pełnym zamieszania i wyczekiwania czasie, momentem wytchnienia i celebrowania stało się Baby Shower. 

  Zobacz