26.05.2023
Aktualizacja: 
04.12.2023
Spis treści

Kiedy prędkość życia stale wzrasta, a zewsząd atakują reklamy i kolorowe ekrany, kreatywne hobby jest świetnym sposobem na zwolnienie tempa i zrelaksowanie umysłu. Jeżeli nie dla ciebie wyczynowe sporty, gra na instrumentach, czy mozolna nauka języków obcych, postaw na modelarstwo!

Sklejanie plastikowych modeli to pasjonujące i niezwykle angażujące zajęcie, za które śmiało mogą zabrać się zarówno młodsi, jak i starsi. Chociaż sednem modelarstwa jest skrupulatna praca manualna, to jest to jednocześnie hobby, które angażuje także umysł i pozwala w przyjemny sposób poszerzać swoją wiedzę. W tym artykule dowiecie się, co to jest modelarstwo, jak zacząć przygodę z modelarstwem, dla kogo jest sklejanie modeli i co będzie wam do niego potrzebne. 

 

Co to jest modelarstwo?

Modelarstwo to rozbudowana dziedzina artystyczna, która polega na tworzeniu trójwymiarowych przedmiotów lub konstrukcji. Szeroka oferta modeli o najróżniejszej tematyce oraz poziomach trudności sprawia, że jest to hobby wyjątkowo łatwo osiągalne i przystępne dla każdego. 

 

ilustracja: Revell Land Rover Seria III


Łączenie ze sobą poszczególnych elementów pozwala samodzielnie tworzyć repliki rozmaitych pojazdów, maszyn lub budynków, by następnie eksponować je i tworzyć imponujące kolekcje. Modelarstwo to zajmujące hobby, które pozwala stopniowo zwiększać poziom trudności, by wyspecjalizować się w danej dziedzinie i osiągnąć prawdziwe mistrzostwo!

 

Rodzaje modelarstwa

Pod hasłem modelarstwo kryje się cała gama technik, materiałów oraz dziedzin tematycznych, które można dopasować do swoich zainteresowań oraz umiejętności. Ze względu na rodzaj materiałów używanych do tworzenia modeli, wyróżnia się:

 

 • Modelarstwo kartonowe

 • Modelarstwo zapałczane 

 
Modelarstwo redukcyjne, które polega na wiernym odtwarzaniu określonych obiektów w pomniejszonej skali, przewiduje modele zarówno statyczne, jak i ruchome. Ruchome modele mogą mieć funkcje pływania, jazdy, a nawet latania! Wyróźnia się także modele RC (radio control), którymi steruje się radiowo. 

ilustracja: Piko Elektryczny zespół trakcyjny EN57-925 PKP

 
Jeżeli chodzi o tematykę wyróżniamy modelarstwo: 

 • Okrętowe (statki, łodzie, okręty)

 • Lotnicze (samoloty cywilne, wojskowe)

 • Kolejowe (tory, lokomotywy, pociągi, wagony)

 • Figurek (postaci historyczne, bohaterowie fantasy)

 • Dioramowe (miejsca przedstawiające scenki lub wydarzenia)

 

Dla kogo jest modelarstwo?

Modelarstwo to hobby, które może wciągnąć każdego – dzieci, dorosłych, a także seniorów, zarówno chłopców, jak i dziewczynki. Ktokolwiek interesuje się militariami, historią lub takimi maszynami jak czołgi, samochody czy okręty, z pewnością zechce sięgnąć po modele o tej tematyce i odtworzyć ulubione jednostki. 

ilustracja: Revell Model do sklejania Jaguar E-Type Coupe

Chociaż sklejanie modeli opiera się na cierpliwości, skrupulatności oraz skupieniu, to nie jest to zajęcie tylko dla samotników preferujących pracę w odosobnieniu. Modelarze tworzą grupy, kluby oraz wspólnoty, w których mogą dzielić się nawzajem swoimi doświadczeniami, wiedzą oraz sposobami pracy. 

Po modelarstwo mogą śmiało sięgnąć zarówno osoby, które lubią wielogodzinną pracę w skupieniu, jak i twórcze lub zabiegane osoby, które chcą się wyciszyć, oderwać od zgiełku i rozwijać koncentrację, a także umiejętności techniczne. 

 

Od jakiego wieku modelarstwo?

Chociaż modelarstwo wielu kojarzy się z drobnymi elementami oraz iście chirurgiczną precyzją, to istnieją modele, po które mogą sięgnąć maluchy już w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Zaproś swoje dziecko do wspólnej zabawy z modelami dla początkujących, które pozwolą w angażujący i fascynujący sposób rozwijać umiejętności manualne, koordynację ręka-oko, a także skupienie i cierpliwość. 

 

Jak wybrać pierwszy model?

 

Wybierając swój pierwszy model, zwróć uwagę na kilka czynników, które mogą sprawić, że proces konstruowania będzie przyjemniejszy i nie zniechęci na starcie. Wśród nich:

 

 • Zainteresowania (militaria, historia, motoryzacja itd.)

 • Poziom trudności (dostosowany do umiejętności)

 • Skala modelu (modele duże lub mniejsze, z odpowiednim poziomem detali)

 • Marka modelu (postaw na dobrą markę gwarantującą wysoką jakości materiałów)

 • Cena (ustal budżet, który jesteś w stanie przeznaczyć)

 

Decydując się na swój pierwszy model, nie porywaj się z motyką na słońce. Nikt nie zostaje mistrzem przy pierwszym podejściu. Postaw na prostą replikę, zgodną ze swoimi zainteresowani, która nie przytłoczy ceną i nie będzie wymagała nadmiaru materiałów i narzędzi. 

 

ilustracja: Revell REVELL Model Set AH-64D Longbow

 

Jeżeli modelarstwo nie okaże się dla Ciebie, nie wyrzucisz pieniędzy w błoto. Zazwyczaj pierwszy model mniej niż bardziej pokrywa się z pierwowzorem. Ale jeżeli złapiesz bakcyla, z każdym kolejnym krokiem będziesz doskonalił umiejętności, sięgając po coraz bardziej skomplikowane modele. 

 

Jakie narzędzia modelarskie są potrzebne?

Modelarstwo to zajęcie, które wcale nie musi wymagać wielkich nakładów finansowych. Wiele zestawów posiada niezbędne narzędzia do rozpoczęcia modelarskiej przygody, a resztę akcesoriów ułatwiających proces sklejania znajdzie się w większości domów. 

Najważniejsze narzędzia do modelarstwa to:

 

 • Nożyczki

 

Na dalszych etapach przygody z modelarstwem przydadzą wam się inne akcesoria, które pozwolą zadbać o detale i sprawią, że zabawa w klejenie modeli będzie jeszcze przyjemniejsza i dostarczy więcej satysfakcji. 

Mata pozwoli wam zorganizować stanowisko pracy i bez skrępowania ciąć, malować, kleić i szlifować. Pilniczek umożliwi szlifowanie wystających elementów, by łatwiej kleić i dopasowywać elementy. Cążki ułatwią odcinanie części konstrukcji, a papier ścierny umożliwi wygładzanie większych powierzchni i krawędzi.

ilustracja: Revell Podkładka do cięcia mała

Osoby zwracające uwagę na detale mogą zaopatrzyć się także w rozcieńczalnik, który pomoże pozbyć się błędów w malowaniu, a także maskownice, dzieki którym precyzyjniej odmalują wzory, unikając zbrudzeń i krzywizn. 

 

Co daje modelarstwo?

Modelarstwo to niezwykle wciągające hobby, które niesie za sobą szereg korzyści. W zgiełku codzienności sklejanie modeli może być sposobem na wyciszenie się, zrelaksowanie umysłu i pozbycie się stresu. To idealna odskocznia od monotonnej rutyny, dzięki której nie tylko produktywnie spędzasz czas, ale też stale się rozwijasz. 

ilustracja: https://www.urwis.pl/img/imagecache/14001-15000/1200x900_product_media_14001-15000_550535_976581-j.webp

Inne zalety płynące z modelarstwa to: 

 

 • Zdobywanie wiedzy z różnych dziedzin – sklejając dany model, odkrywasz jego historię, okoliczności powstania i ciekawostki na jego temat

 

 • Ćwiczenie cierpliwości, precyzji i skrupulatności – praca nad modelem to godziny pracy, podczas których rozwijasz swoją wytrwałość i konsekwencję

 

 • Dołączenie do wspólnoty – chociaż to idealne hobby dla introwertyków, to efektami swojej pracy możesz dzielić się w grupach, klubach, na forach i innych miejscach zrzeszających pasjonatów modelarstwa

 

 • Dyscyplina i organizacja czasu – pracując nad coraz bardziej skomplikowanymi modelami nauczysz się zarządzania czasem, planowania celów i etapów ich realizacji

 

 • Satysfakcja długa praca nad modelem zakończona sukcesem daje mnóstwo zadowolenia z siebie i poczucia spełnienia

 

 • Redukcja stresu – sklejanie modelu wymaga sporej dozy koncentracji i skupienia, co pozwala całkowicie oderwać się od świata dookoła i znacznie obniżyć poziom stresu 

 

  

Modelarstwo – ile kosztuje?

Chociaż modelarstwo dla początkujących nie jest kosztowne, to im większe i bardziej szczegółowe modele od wiodących marek, z tym większymi kosztami należy się liczyć. Ceny najbardziej podstawowych modeli zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, podczas gdy najbardziej wyrafinowane zestawy oscylują w granicach od kilkuset do tysięcy złotych. 

ilustracja: Revell Model do sklejania Y-wing Starfighter

Od czego zależy cena modelu do sklejania? Większy rozmiar, liczniejsze nagromadzenie detali, jakość wykonania, tematyka oraz popularność danego obiektu i sama marka potrafią skutecznie wywindować cenę, ale jednocześnie dostarczyć jeszcze więcej satysfakcji z tworzenia. 

Wachlarz dostępnych na rynku modeli jest jednak na tyle szeroki, że można do woli przebierać zarówno wśród tańszych, jak i droższych zestawów od takich marek jak Revell, Tamyia, Academy, Mirage i innych. 

 

 

 

 

 

Podobne wpisy

Wygraj kwiatki na Dzień Matki

Ogłaszamy konkurs kreatywny "Wygraj kwiatki na Dzień Matki".

Proste zadanie, wspaniałe nagrody.

  Zobacz

  Strażak Sam – bajka, którą pokochały dzieci!

  Odważny i rezolutny Strażak Sam podbił serca dzieci na całym świecie! Inspiruje do wymyślania niesamowitych przygód i pomagania innym. Pełne akcji odcinki serialu animowanego uczą dzieci o przyjaźni, wartości pomagania i wielu innych pozytywnych postaw. Przygody Strażaka Sama śledzą setki tysięcy dzieci na całym świecie, a nieustraszony bohater jest idolem wielu małych chłopców i dziewczynek.

  Zobacz

  Prezent na Baby Shower - 10 niezawodnych pomysłów

  Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie, które zmienia życie świeżo upieczonych rodziców o 180 stopni. Pojawienie się nowego członka rodziny to nieopisana radość, ale też cała masa przygotowań, zwłaszcza przed samym terminem porodu. W tym pełnym zamieszania i wyczekiwania czasie, momentem wytchnienia i celebrowania stało się Baby Shower. 

  Zobacz