16.02.2023
Aktualizacja: 
04.12.2023
Spis treści

Jak zmotywować dziecko do nauki – oto pytanie, które stawia sobie praktycznie każdy rodzic. Mozolne siedzenie nad zadaniem domowym, kiepskie oceny, żmudne przeglądanie podręczników i niechęć na myśl o szkole to codzienność wielu małych uczniów. Jak odczarować ten przykry obrazek i zachęcić dziecko do nauki? 

Rodzice dwoją się i troją, aby przekonać swoje pociechy do uczenia się. Nie jest to jednak takie proste. Dzieciaki szybko zrażają się do zbyt skomplikowanych zadań, a kiedy cos im nie wychodzi, niechętnie zabierają się za to od nowa i jedyne o czym wtedy myślą, to oczywiście zabawa. Idąc tym tropem zebraliśmy dla was kila najfajniejszych pomocy naukowych, które połączą szkolne obowiązki z zabawą! 

 

 

Dlaczego dziecko nie chce się uczyć? 

Przyczyn niechęci do nauki u dzieci może być mnóstwo. Często najmłodsi uczniowie mają problem z koncentracją i skupieniem się na danym zagadnieniu. Istotnym powodem, przez który dziecko nie chce się uczyć może też być brak motywacji lub kiedy dziecko nie widzi celu w tym, co robi.

Dodatkowo kiedy nauka kojarzy się z czymś nudnym i żmudnym, żaden urwis nie chce sięgać po książki i rzuca je w kąt zaraz po powrocie ze szkoły. Można jednak pomóc dziecku popracować nad motywacją, znaleźć cel w uczeniu się, pokazać mu, jak się uczyć i sprawić, żeby nawet codzienne odrabianie lekcji kojarzyło się satysfakcją i poczuciem dobrze spełnionego obowiązku. 

 

 

Jak zachęcić dziecko do nauki? 

Żeby zamienić męczące wpatrywanie się w podręcznik i zmuszanie się do odrabiania lekcji w fajną przygodę, trzeba zaopatrzyć się w dużą dozę cierpliwości i postawić na systematyczność. Aby sprawić, żeby dziecko chętniej się uczyło, zadbaj o kilka aspektów:

 

  • Pokaż dziecku jak się uczyć
  • Znajdźcie wspólnie sposób na naukę
  • Zadbajcie o dobre warunki do nauki
  • Rozmawiajcie o celu uczenia się
  • Nagradzajcie i świętujcie osiągnięcia
  • Sięgajcie po atrakcyjne pomoce naukowe


Wprowadzając w życie te kilka zmian, można realnie wpłynąć na dziecięce podejście do nauki. Szczególnie warto zwrócić uwagę na ostatni podpunkt, który nie tylko zachęca do uczenia się, ale też pozwala wzbudzić w dzieciach ciekawość świata. Rozmaite pomoce naukowe sprawiają, że nauka staje się ekscytującą przygodą i prawdziwą frajdą. Pozwalają one uwolnić drzemiący w dzieciach potencjał i pokazują, że nauka to nie tylko szkolne obowiązki, ale też zabawa dająca mnóstwo satysfakcji! 

Poniżej przedstawiamy kilka rodzajów pomocy naukowych, które odczarują obraz nauki jako przykrego obowiązku i obudzą w dzieciach prawdziwą pasję do uczenia się i zgłębiania interesujących zagadnień naukowych nawet poza szkołą. 

 

 

1. Gry edukacyjne, które zachęcają do nauki 

Jednym z najfajniejszych sposobów na naukę dla dzieci są rozmaite gry planszowe, quizy oraz łamigłówki. Planszówki każdemu kojarzą się z zabawną rozrywką, więc wplatając w nie naukowe zagadnienia, można sprawić, że uczenie się stanie się prawdziwą frajdą, w którą zaangażuje się cała rodzina. Sięgając po gry edukacyjne dla dzieci, można w atrakcyjny sposób zachęcić dzieci do nauki:

 

  
Oprócz podstawowych zagadnień, znajdziecie tam również mnóstwo gier dotyczących ortografii, geografii, biologii, przyrody lub wiedzy ogólnej. Zarówno młodszych uczniów, jak i starszaków zainteresują bez wątpienia gry i puzzle marki CzuCzu, które w takich seriach jak Xplore Team przedstawiają fascynujące ciekawostki z różnych dziedzin w fajny i przystępny sposób. 

 

 

2. Zestawy konstrukcyjne do nauki fizyki

Pokaż swojemu dziecku, że nauki ścisłe to nie tylko mozolne liczenie i nieugięte teorie do zapamiętania, ale też realna frajda w świecie rzeczywistym! Drzwi do świata inżynierii i mechaniki otworzą przed wami najróżniejsze zestawy konstrukcyjne. Te pomoce naukowe dla ścisłowców oddają w ręce dzieciaków kolorowe akcesoria oraz fajne narzędzia i w przystępny oraz obrazowy sposób ukazują, jak działają prawa fizyki.

 

ilustracja: Ravensburger Polska Gravitrax Zestaw startowy

 

Żeby zachęcić dziecko do nauki fizyki, podaruj mu zestaw Laboratorium Mechaniki, Gravitrax lub Mały Konstruktor. W Laboratorium Mechaniki dzieciaki zbudują najfajniejsze pojazdy, ale też wesołe miasteczko lub smoka, zgłębiając przy tym kolejne tajniki praw inżynierii. Zestawy Gravitrax pozwolą stworzyć skomplikowane instalacje i tory dla rozpędzonych kuleczek, zdradzając przy tym mnóstwo wiedzy na temat grawitacji. Pakiety dla Małych Konstruktorów oddadzą zaś w dziecięce rączki śrubki, blaszki, deseczki i części, które można zamienić w najfajniejsze konstrukcje! 

 

 

3. Zestawy edukacyjne o szerokiej tematyce 

Poszerzaj dziecięce horyzonty i pokaz swojemu dziecku, że nauka to znacznie więcej, niż to, czego uczy się w szkole! Rozmaite zestawy edukacyjne pozwolą zgłębiać nie tylko tajniki fizyki, matematyki, czy geografii, ale też archeologii, chemii lub astronomii! Sięgając po takie zestawy jak KidzaLabs lub I’m Genius dzieciaki mogą poszerzać swoje zainteresowania i uczyć się o fascynujących rzeczach oraz zjawiskach! 

 

ilustracja: 4m Stacja pogodowa duży zestaw

KidzLabs, I’m Genius oraz inne zestawy edukacyjne pozwolą dzieciom wcielić się w małych naukowców i stworzą w ich pokoju istne laboratorium do szalonych eksperymentów. Odkrywajcie szczątki dinozaurów, zgłębiajcie tajemnice układu słonecznego lub przeprowadzajcie zakręcone reakcje chemiczne! Z takim arsenałem pomocy naukowych, zachęcenie dzieci do nauki będzie prostsze, niż myślisz i dostarczy nie tylko solidnej porcji wiedzy, ale też śmiechu. 

  

 

4. Akcesoria i zabawki edukacyjne do odkrywania świata 

W naszym zestawieniu nie może zabraknąć absolutnych klasyków, które obudzą w dzieciach prawdziwych badaczy. Żeby zmotywować dziecko do nauki i samodzielnego poszerzenia swojej wiedzy poza szkołą, zapewnij mu gadżety, z których będzie chciało korzystać. Do czołówki akcesoriów edukacyjnych należą bezsprzecznie teleskopy oraz mikroskopy. Wystarczy umieścić je w dziecięcym pokoju, żeby zaraz zainteresowały i zachęciły do zgłębiania mikroświata oraz odległych ciał niebieskich.

 

ilustracja: Madej Mikroskop biały

 

Nauka fizyki lub przyrody nabierze zupełnie nowego wymiaru, kiedy dzieciaki na własne oczy zobaczą, że to o czym uczą się w szkole, ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, można to samodzielnie zbadać i obserwować. Ustawcie teleskop pod nocnym niebem i wspólnie zajrzyjcie do powierzchnię Księżyca lub sięgnijcie okiem w najmniejsze, niedostępne dla oka miejsca z pomocą mikroskopu

 

 

5. Obudź w swoim dziecku miłość do książek 

Jeżeli chcesz, żeby twoja pociecha chętnie zaglądała do szkolnych podręczników, a uczenie się nie było żmudnym i nieprzyjemnym procesem, pielęgnuj zdrowe nawyki już od najmłodszych lat! Motywuj dziecko do samodzielnego czytania, świecąc przykładem. Dzięki temu książka będzie kojarzyła się dzieciakom z dobrą, wartościową rozrywką i tym chętniej będą zaglądały później do szkolnych podręczników. Na początek sięgnij po książki, które wiążą się z dziecięcymi zainteresowaniami, takie jak:

 

  • Książki podróżnicze
  • Książki LEGO
  • Książki o grze Minecraft 

 
Powyższe pozycje bazują na dziecięcej ciekawości świata, która drzemie w każdym smyku, miłości do różnych serii klocków LEGO, a także ulubionej grze dzieciaków ostatnich lat – Minecrafcie. Wyrabiaj w dziecku nawyki czytelnicze i patrz, jak zatraca się w świecie LEGO Harry Potter, wędruje wyobraźnią u boku Neli Podróżniczki lub odrywa się od komputera, by zgłębiać tajniki i ciekawostki w poradnikach z serii Minecraft

 

 

Pomoce naukowe dla uczniów - najlepszy sposób na naukę! 

Pomoce naukowe to świetny sposób, żeby przekonać dziecko do uczenia się. Rozmaite atrakcje edukacyjne sprawiają, że nauka przestaje kojarzyć się z przykrym obowiązkiem i staje się fascynującą przygodą! Rozbudowana tematycznie oferta akcesoriów ułatwiających uczenie się pozwala uczniom poszerzać swoje zainteresowania i odkrywać świat w fajny, pełen radości sposób. 

 
Robiąc rozmaite eksperymenty, budując własne zabawki lub poznając rozmaite ciekawostki podczas grania z rodziną w planszówki, dzieciaki budują swoją pewność siebie i zyskują na śmiałości. Dzięki temu szkoła nie wzbudza już strachu, a staje się miejscem do pokazania swoich możliwości!

 

 

 

Podobne wpisy

Strażak Sam – bajka, którą pokochały dzieci!

Odważny i rezolutny Strażak Sam podbił serca dzieci na całym świecie! Inspiruje do wymyślania niesamowitych przygód i pomagania innym. Pełne akcji odcinki serialu animowanego uczą dzieci o przyjaźni, wartości pomagania i wielu innych pozytywnych postaw. Przygody Strażaka Sama śledzą setki tysięcy dzieci na całym świecie, a nieustraszony bohater jest idolem wielu małych chłopców i dziewczynek.

Zobacz

Prezent na Baby Shower - 10 niezawodnych pomysłów

Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie, które zmienia życie świeżo upieczonych rodziców o 180 stopni. Pojawienie się nowego członka rodziny to nieopisana radość, ale też cała masa przygotowań, zwłaszcza przed samym terminem porodu. W tym pełnym zamieszania i wyczekiwania czasie, momentem wytchnienia i celebrowania stało się Baby Shower. 

Zobacz

Proste ozdoby świąteczne do zrobienia z dzieckiem

Boże Narodzenie to magiczny czas, którym chcemy cieszyć się jak najdłużej! Co jednak, kiedy śniegu brak, a grudniowa aura nie nastraja do świętowania? Nic straconego! Świąteczny klimat możesz stworzyć samodzielnie, przemieniając swój dom za pomocą prostych ozdób świątecznych DIY w przytulną przestrzeń pełną magii!

Zobacz