22.09.2022
Aktualizacja: 
30.11.2023
Spis treści

Niezależnie od tego, jakie są nasze poglądy w tym temacie, faktem jest, że Halloween na dobre zagościło w naszej kulturze. Tylko skąd właściwie się wzięło i jakie są jego początki? Prześledźmy po krótce historię tego dnia.

Halloween to dla jednych okazja do świetnej zabawy, zorganizowania przyjęcia dla przyjaciół i wymyślenia fantazyjnego przebrania w mrocznym klimacie. Dla innych to dzień, który powinien zostać wymazany z kalendarza jako „święto” zła i szatana. Ale może wcale nie taki diabeł straszny, jak go malują?

  

Halloween historia

 

Rodowód Halloween nie jest jednoznaczny. Najprawdopodobniej jednak wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhaim, podczas którego żegnano lato, by powitać zimę. Obrządek ten wiązał się również ze świętem zmarłych – wierzono bowiem, że w tym dniu zaciera się granica między światem żywych i światem umarłych. To właśnie wtedy duchy miały możliwość przedostania się do rzeczywistości ludzi. Dusze bliskich osób były czczone i zapraszane do domów.

  

Obawiano się jednak złych demonów, które w jakiś sposób trzeba było odstraszyć. Stąd wywodzi się prawdopodobnie zwyczaj zakładania przerażających kostiumów. Ważnym elementem święta Samhaim było palenie ogniska, wokół których tańczono tańce śmierci.

  

Współczesna forma Halloween ma swój początek w XIX wieku w Ameryce Północnej, skąd trafiło do Europy Zachodniej w wieku XX. Tradycję zaszczepili irlandzcy imigranci. W wielu krajach wciąż jest mało popularne. Najhuczniej Halloween obchodzi się oczywiście w USA, a także Kanadzie, Irlandii oraz Wielkiej Brytanii.

  

Halloween – tradycje i symbole

  

  • Wydrążona dynia: czyli inaczej Jack-o-Lattern. Gdy kogoś zapytamy, z czym kojarzy mu się Halloween, z dużym prawdopodobieństwem odpowie, że właśnie z  dynią. Ten symbol wywodzi się jeszcze z Irlandii. Wydrążona dynia ze światełkiem w środku była uważana za ogniki, które oznaczać miały dusze tragicznie zmarłych. Istnieje teoria, wg której początkowo lampiony wykonywane były z rzepy.

  • Trick or treat: Kolejny nieodłączny element halloweenowej zabawy. Tej tradycji nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Cukierek albo psikus to niesamowita frajda dla dzieci, które chodzą od domu do domu i proszą o słodycze. Kiedy ktoś nie chce obdarować przybyszów otrzymuje w zamian… psikusa.

  • Apple Bobbing: Zabawa polega na łowieniu jabłek zanurzonych w wodzie bez używania rąk. Wyłowione,  nieuszkodzone jabłko wróży szczęście w nadchodzącym roku.

 

To tylko część z zabaw i symboli związanych z Halloween. Jedno jest pewne. Ten dzień wiąże się ze świetną zabawą w przerażających kostiumach. Organizowanie tematycznych imprez halloweenowych dla dzieci jest coraz bardziej popularne również w Polsce. Zarówno dzieci, jak i młodzież i dorośli prześcigają się w wymyślaniu najoryginalniejszych kostiumów i dekoracji.

  

Ciekawostki

 

Na koniec kilka ciekawostek związanych z Halloween:

 

  • Nazwa prawdopodobnie jest  skrótem od zwrotu „ All Hallows’ Eve”, czyli Wigilia Wszystkich Świętych

  • Halloween jest drugim po Bożym Narodzeniu najbardziej dochodowym świętem w Stanach Zjednoczonych

  • Istnieje schorzenie objawiające się lękiem przed Halloween – nazywa się Samfianofobia

  • Najpopularniejszym smakołykiem dawanym dzieciom w Halloween jest… Snickers

  • Waga największej dyni przekroczyła 1000 kg!

  • Niezwykle rzadką sytuacją jest wystąpienie pełni księżyca w noc Halloween: ostatni raz to miało miejsce w 2020 roku, natomiast poprzednio w 1974 roku.

  • Tradycyjnymi kolorami Halloween są pomarańczowy i czarny: ten pierwszy symbolizuje koniec zbiorów, a drugi „śmierć” lata.

Podobne wpisy

Strażak Sam – bajka, którą pokochały dzieci!

Odważny i rezolutny Strażak Sam podbił serca dzieci na całym świecie! Inspiruje do wymyślania niesamowitych przygód i pomagania innym. Pełne akcji odcinki serialu animowanego uczą dzieci o przyjaźni, wartości pomagania i wielu innych pozytywnych postaw. Przygody Strażaka Sama śledzą setki tysięcy dzieci na całym świecie, a nieustraszony bohater jest idolem wielu małych chłopców i dziewczynek.

Zobacz

Prezent na Baby Shower - 10 niezawodnych pomysłów

Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie, które zmienia życie świeżo upieczonych rodziców o 180 stopni. Pojawienie się nowego członka rodziny to nieopisana radość, ale też cała masa przygotowań, zwłaszcza przed samym terminem porodu. W tym pełnym zamieszania i wyczekiwania czasie, momentem wytchnienia i celebrowania stało się Baby Shower. 

Zobacz

Proste ozdoby świąteczne do zrobienia z dzieckiem

Boże Narodzenie to magiczny czas, którym chcemy cieszyć się jak najdłużej! Co jednak, kiedy śniegu brak, a grudniowa aura nie nastraja do świętowania? Nic straconego! Świąteczny klimat możesz stworzyć samodzielnie, przemieniając swój dom za pomocą prostych ozdób świątecznych DIY w przytulną przestrzeń pełną magii!

Zobacz