28.09.2023
Aktualizacja: 
04.12.2023
Spis treści

Święto Chłopaków to dzień, w którym możemy docenić naszych kolegów, partnerów, przyjaciół i wszystkich chłopców, którzy są dookoła nas. Niejednokrotnie pomagają nam w codziennych sprawach i warto zauważać ich starania. Idealnym dniem do wyrażania swojej sympatii dla chłopaków, zarówno tych młodszych, jak i starszych, jest właśnie Dzień Chłopaka.

Święto „płci brzydszej” to świetna okazja, by docenić panów, których mamy dookoła siebie. Możemy to zrobić drobnym upominkiem lub uroczą kartką. To dzień, w którym dziewczyny mogą okazać sympatię, a także po prostu zrobić coś miłego dla chłopaków. Sprawdź, kiedy wypada Dzień Chłopaka i zobacz nasze pomysły na prezenty z okazji Dnia Chłopaka.

 

Kiedy wypada dzień chłopaka?

Data Święta Chłopaków jest często kwestią sporną. Wielu panów rozgranicza swoje święto na dwie daty. Dzień Chłopaka w Polsce przypada 30 września. W roku 2023 jest to sobota. Co więcej, międzynarodowy Dzień Mężczyzn wypada 19 listopada. To międzynarodowa data. Międzynarodowy Dzień Mężczyzn (International Men’s Day) ustalony został w 1999. Data 30 września jest Dniem Chłopaka obchodzonym w Polsce.

 

Dzień chłopaka czy dzień mężczyzn?

W Polsce mamy dwie daty święta Panów. Jedną jest Dzień Chłopaka przypadający na 30 września. To popularna data, którą najczęściej przyjmuje się podczas obchodów w szkole czy w pracy. To właśnie koniec września uznaje się za święto chłopaków. Wielu zwolenników ma również data 10 marca jako Dzień Mężczyzn.

 

 LEGO Klocki Technic 42135 Monster Jam El Toro Loco

 

Ma to wiele źródeł – główną różnicą jest to, że we wrześniu świętują młodzi mężczyźni, czyli chłopcy, a w marcu, dorośli. Dzień Kobiet przypada 8 marca, więc święto mężczyzn nieoficjalnie ustanowiono blisko święta pań, lecz jest to tylko jedna z teorii. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby obchodzić oba święta, bo każdy dorosły mężczyzna ma w sobie coś z chłopca!

 

Jak obchodzić dzień chłopaka?

Dzień Chłopaka to wspaniała okazja, żeby docenić panów dookoła nas, dając im drobny upominek lub składając życzenia. W tym dniu dziewczyny łączą siły, by wspólnie okazać sympatię „swoim” chłopakom w pracy czy w szkole. Często upominki z okazji Dnia Chłopaka są drobne, ale zabawne, by podkreślić różnice i zdystansować się do stereotypów – mogą to być na przykład smoczki, pieluszki, fartuchy do kuchni czy inne zabawne przedmioty. Wszystko zależy od poczucia humoru grupy oraz relacji.

 

Popularne jest również kupowanie słodyczy dla chłopców w grupie lub pieczenie ciasta. Zwykłe kartki z życzeniami również fantastycznie sprawdzą się na Dzień Chłopaka. Niejako tradycją jest dawanie chłopakom prezentów – szczególnie jeśli Dzień Chłopaka obchodzony jest pomiędzy parą ukochanych. Dzień Chłopaka to okazja, by okazać sympatię. Prezenty mogą być duże, nawet takie jak na urodziny, lub mniejsze, symboliczne. Poniżej podpowiadamy kilka pomysłów na ciekawe pomysły na dzień chłopaka, np. dla syna lub męża.

 

Co kupić na dzień chłopaka?

Jeśli zadajesz sobie pytanie, jaki prezent na Dzień Chłopaka kupić, zerknij do naszych propozycji. Prezent nie musi być drogi, by ucieszył. Może być drobną zabawką czy czymś symbolicznym. Ważne jest, by był trafiony, wtedy na pewno ucieszy obdarowanego.

 

Prezenty dla dzieci

Zestaw klocków konstrukcyjnych

Wspaniałym prezentem dla synka będzie niewątpliwie zestaw klocków konstrukcyjnych. Mogą to być klocki LEGO, Cobi lub zabawki w stylu Playmobil. Każdy z nich na pewno ucieszy chłopca. Wśród klocków LEGO są dedykowane dla chłopców, takie jak Ninjago czy LEGO Technic. Małym miłośnikom klocków przypadnie do gustu również historyczna seria klocków Cobi.

 Cobi Klocki Klocki IS-2

 

Auta i pojazdy sterowane na radio (R/C)

Nic tak nie cieszy miłośników motoryzacji jak autka zdalnie sterowane. To także świetny pomysł na trafiony prezent na Dzień Chłopaka dla dzieci. Wśród pojazdów sterowanych na radio znajdziemy traktory, wyścigówki, a także statki czy samoloty. Wystarczy dobrać pojazd do zainteresowań i wieku dziecka.

 

 Dickie Cars 3 RC Zygzag McQueen 14 CM

Tory kaskaderskie Hot Wheels

Dużą popularnością cieszą się tory kaskaderskie Hot Wheels. To fantastyczne zabawki dla chłopców, przynoszące mnóstwo emocjonującej zabawy. Świetnie nadają się również jako prezent na Dzień Chłopaka. Wśród zestawów można znaleźć mniejsze kolekcje autek do zbierania dla miłośników kaskaderskich wyczynów. Będą wspaniałym uzupełnieniem upominku z okazji Święta Chłopców.

 

Hot Wheels Tor samochodowy Tornado Zestaw HGV67

Modele do składania

Jeśli mamy w domu małego kolekcjonera, na pewno spodoba mu się model kolekcjonerski do własnego poskładania. Zestawy modeli, np. te od Revell, to fantastyczne zaproszenie do kreatywnej zabawy. Modele przedstawiają statki, czołgi, samochody czy rakiety, dlatego na pewno przypadną do gustu większości chłopców.

Revell REVELL X-wing Fighter

 

Puzzle

Puzzle to klasyczny wybór na prezent z praktycznie jakiejkolwiek okazji. Ta ponadczasowa rozrywka to świetna zabawa zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. Puzzle mają różne obrazki, dzięki czemu możemy dobrać tematykę zestawu do zainteresowań dzieci.

 Trefl Puzzle 60 elementów - Psi Patrol, Gotowi do akcji

 

Prezenty dla dorosłych

Zestawy LEGO dla dorosłych

Dzień Chłopca to także święto dorosłych panów. Nikt nie odmawia naszym dorosłym chłopakom do pielęgnowania w sobie chłopca, dlatego warto rozpieścić ich prezentami, które przypomną dzieciństwo. Wśród nich jednym z lepszych wyborów będzie oczywiście LEGO. Klocki mogą nawiązywać do ulubionych serii takich jak Star Wars czy po prostu być ciekawym wyzwaniem konstrukcyjnym jak w serii zestawów LEGO Technic.