20.09.2022
Aktualizacja: 
30.11.2023
Spis treści

Klasyk nad klasyki wśród gier planszowych. Stary dobry Chińczyk od wielu dekad łączy pokolenia i zajmuje honorowe miejsce na półce u każdej babci i dziadka. Poznaj kilka ciekawostek na temat tej kultowej planszówki, którą pokochały miliony!

Chińczyk – gra, która łączy pokolenia

 
Klasyk nad klasyki wśród gier planszowych. Chińczyk wywodzi się z gry Trik-Trak, której zmodyfikowana wersja nosiła nazwę Puf. Obie gry są bardzo stare, datują się prawdopodobnie jeszcze na IX wiek! Trik-Trak to popularny Backgammon, ale jedynie dla dwóch graczy.

 

W Chińczyku zachował się z wyżej wymienionych gier jedynie pryncyp zasadniczy tzn. wyrzucanie kostki i przesuwanie pionków o ilość pól odpowiadającą ilości oczek na kostce. Więcej podobieństw wykazuje Chińczyk do staroniemieckiej gry Sequens, która powstała w XIX wieku. Jej zasady zgodne są z zasadami gry Chińczyk. 

 

Człowieku, nie irytuj się!

 
Wygrana w Chińczyku polega na przeprowadzeniu wszystkich pionków ze startu w kierunku strzałki, przez wszystkie pola wzdłuż całego obwodu. Komu pierwszemu się to uda, wygrywa. Pozostali gracze grają jednak dalej. Ich dalsze uplasowanie zależy od kolejności w jakiej doprowadzą swoje pionki do celu. 

 

Oznacza to, że ani własne, ani cudze pionki nie mogą przeszkodzić graczowi w poruszaniu się naprzód. Wszystko w waszych rękach, a cała nadzieja w kościach! Stąd zapewne wywodzi się druga nazwa gry – człowieku, nie irytuj się!

Podobne wpisy

Wygraj kwiatki na Dzień Matki

Ogłaszamy konkurs kreatywny "Wygraj kwiatki na Dzień Matki".

Proste zadanie, wspaniałe nagrody.

  Zobacz

  Strażak Sam – bajka, którą pokochały dzieci!

  Odważny i rezolutny Strażak Sam podbił serca dzieci na całym świecie! Inspiruje do wymyślania niesamowitych przygód i pomagania innym. Pełne akcji odcinki serialu animowanego uczą dzieci o przyjaźni, wartości pomagania i wielu innych pozytywnych postaw. Przygody Strażaka Sama śledzą setki tysięcy dzieci na całym świecie, a nieustraszony bohater jest idolem wielu małych chłopców i dziewczynek.

  Zobacz

  Prezent na Baby Shower - 10 niezawodnych pomysłów

  Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie, które zmienia życie świeżo upieczonych rodziców o 180 stopni. Pojawienie się nowego członka rodziny to nieopisana radość, ale też cała masa przygotowań, zwłaszcza przed samym terminem porodu. W tym pełnym zamieszania i wyczekiwania czasie, momentem wytchnienia i celebrowania stało się Baby Shower. 

  Zobacz