07.07.2023
Aktualizacja: 
04.12.2023
Spis treści

Muzyka ma wielką moc i niebagatelny wpływ na rozwój naszych pociech. Różnorodne dźwięki otaczają dziecko od dnia jego narodzin i nieustannie mu towarzyszą, pozytywnie oddziałując na wrażliwość. Kołysanki pomagają zasnąć, wesołe piosenki wywołują radosny śmiech, a spokojne melodie pozwalają się wyciszyć. Kolejny krok to samodzielne muzykowanie! 

Od najmłodszych lat warto zachęcać swoją pociechę do twórczej zabawy z muzyką, która uwolni w dziecku całe pokłady kreatywności. Od tego właśnie są zabawki muzyczne oraz pierwsze proste instrumenty, które pomagają małym muzykom oswoić się z dźwiękami, zachęcają do eksperymentowania i wyrabiają słuch. Podpowiadamy, jakie akcesoria muzyczne dla dziecka wybrać!

 

Zabawa z muzyką – dlaczego warto

 
Zabawa z dźwiękami jest dla dzieci nie tylko niesamowitą frajdą, ale też niesie za sobą szereg korzyści rozwojowych. Słuchanie rozmaitych melodyjek, uruchamianie dźwięków za pomocą kolorowych przycisków, czy próbowanie swoich sił na prostych instrumentach świetnie wpłynie na:

 • Kreatywność
 • Słuch muzyczny
 • Koncentrację i skupienie
 • Małą motorykę
 • Koordynację ręka-oko
 • Logiczne myślenie
 • Funkcje poznawcze
 • Precyzję
 • Wrażliwość 

 
Pierwsze zabawki muzyczne, wzbogacone często o efekty świetlne, skutecznie przykuwają dziecięcą uwagę i potrafią zająć malucha na długi czas. Samodzielne wydobywanie z nich dźwięków rozwesela smyki, ale odpowiednie zabawki z łagodnymi funkcjami pomagają im się wyciszyć i uspokoić.  

 
Proste instrumenty muzyczne są też świetną alternatywą dla kolorowych ekranów i pochłaniających uwagę sprzętów elektronicznych. Mając pod ręką kolorowe, wydające dźwięki zabawki, dzieci chętnie będą sprawdzały ich funkcje, uczyły się ich sposobu działania i poświęcały czas na odkrywanie kolejnych dźwięków!

 

Zabawkowe instrumenty dla dzieci – kiedy kupić? 

 
Eksperci są zgodni, że muzyczną przygodę dzieci warto zaczynać od najmłodszych lat. Wiele troskliwych mam już w czasie ciąży zapewnia swojemu dziecku odpowiednie doznania muzyczne i uczestniczy w zajęciach muzycznych, które wyciszają i wprawiają w dobry nastrój. 

 
O ile niemowlęta nie korzystają jeszcze z zabawek muzycznych, to samo śpiewanie kołysanek, włączanie pozytywek lub uruchamianie usypiaczy, takich jak Usypianka Wydra od Fisher Price, dostarczy miłych, łagodnych bodźców i ukoi dziecięce emocje. 

 

 
ilustracja: Fisher Price Przytulanka usypianka Wydra

 
Kiedy dziecko opanuje umiejętność chwytania, można śmiało podsuwać mu pierwsze grzechotki. Na rynku dostępne są ciekawe zabawki o wyrazistych kolorkach i z przydatnymi funkcjami, takimi jak gryzaki. Maluszki mogą wkładać je do buzi, a także potrząsać i przekonywać się, jak wytwarza się dźwięki. 

 

 
ilustracja: Milly Mally Grzechotka muzyczna gitara niebieska

  
Równie popularne są zabawki szeleszczące. W ofercie znanej i lubianej marki Hencz Toys rodzice znajdą mnóstwo maskotek w formie tzw. szeleścików. To sensoryczne zabawki o intensywnych kolorach które maluszki mogą ugniatać, ściskać i przytulać, by wydobywać z nich charakterystyczne odgłosy. Szeleszczące dźwięki koją maluszki, zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa i zajmują ich uwagę przez długi czas.

 
ilustracja: Hencz Toys Szeleścik sensoryczny Ośmiornica

 
Kiedy dziecko osiągnie półtora roku, jest w stanie dłużej utrzymać swoja uwagę na danej czynności, a jego zdolność koncentracji zwiększa się. Jest to doskonały moment, aby podsunąć mu pierwsze proste instrumenty oraz bardziej złożone zabawki muzyczne. Jakie są najpopularniejsze z nich? Podpowiadamy! 

 

Zabawki muzyczne i instrumenty dla dzieci - na co zwrócić uwagę

 
Sięgając po pierwsze zabawki muzyczne i proste instrumenty dla dziecka, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach:

 

 • Bezpieczeństwo - zabawki powinny spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa; zwróć uwagę na małe elementy, którymi dziecko może się zadławić

 • Jakość wykonania - upewnij się, że zabawka nie rozpadnie się przy pierwszym użyciu, a jej elementy będą trwałe

 • Dopasowanie do wieku - na początek postaw na proste instrumenty, by stopniowo zwiększać poziom trudności

 • Wielofunkcyjność - sięgaj po zabawki, które mogą dorastać wraz z dzieckiem i oferują więcej angażujących funkcji

 • Zainteresowania dziecka - podsuwaj smykowi instrumenty, których dźwięk lubi najbardziej i dobrze na niego wpływa

 

Jakie proste instrumenty dla dziecka wybrać


Wybierając pierwsze instrumenty dla dzieci, warto pamiętać, że siłą rzeczy będą one generowały sporą dawkę hałasu. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby zapewnić dzieciakom akcesoria odpowiednie dla ich wieku oraz umiejętności. Dzięki właściwie dobranym zabawkom, rodzice mogą oszczędzić sobie wielu nieprzyjemnych wrażeń i szalonych koncertów.

 
ilustracja: Lena Bębenek z Indianami

 
Na początek postaw na instrumenty proste w obsłudze, które nie wymagają od dzieci skomplikowanych umiejętności i pozwalają zapoznać się z muzyką w prosty i przyjemny sposób. Do najlepszych instrumentów dla początkujących smyków należą: 

 

 • Cymbałki
 • Bębenki
 • Kołatki
 • Tamburyn
 • Trójkąt
 • Talerze
 • Dzwonki 

 
Kontakt z powyższymi instrumentami pozwala najmłodszym zapoznać się ze światem dźwięków i przekonać się, jak one powstają. Uderzanie w bębenki czy cymbałki lub potrząsanie tamburynem pomoże kształcić dziecięcy słuch, rozwinie poczucie rytmu i ułatwi naukę gry na bardziej złożonych instrumentach w przyszłości.

 

Drewniane instrumenty – jakość i tradycja


Oczywiście szczególną popularnością cieszą się instrumenty drewniane, które zazwyczaj górują nad plastikowymi wytrzymałością i jakością wykonania. Producenci często podkreślają, że używają naturalnych materiałów i ekologicznych farb, dzięki czemu drewniane instrumenty są przyjazne dla środowiska.

 
ilustracja: iWood Flet drewniany klarnet

 
Świetnej jakości instrumenty z drewna znajdziecie w ofercie marki iWood, która obok doskonałego wykonania oferuje także łagodną, pastelową estetykę. Przypadnie ona do gustu każdemu smykowi i zachęci do odkrywania kolejnych funkcji, a także swoich pierwszych muzycznych pasji! 

 

Najlepsze zabawki muzyczne dla dzieci

 
Dzieciaki uwielbiają zabawki muzyczne, bo angażują one do zabawy nie tylko rączki, ale też zmysł słuchu. Do najpopularniejszych zabawek muzycznych należą bez wątpienia klasyczne bączki, które wystarczy nakręcić, aby rozpędzone wydawały z siebie najfajniejsze dźwięki. 

 

 
ilustracja: Lena Bączek 19 cm Krecik

 
Starsze maluchy mogą śmiało sięgnąć po maty muzyczne, które po rozłożeniu stanowią duże i kolorowe miejsce do zabawy. Liczne obrazki oraz duże przyciski angażują do odkrywania kolejnych dźwięków, które rozwijają muzykalność. Wiele mat muzycznych posiada także funkcję tańca, czym zachęca dzieci do ruchu i aktywnej zabawy. 

 
ilustracja: Madej Mata muzyczna Piano - Tęcza 80x35 cm

 
Smykom, które dopiero uczą się mówić, warto podsunąć zabawkowy mikrofon. To poręczna zabawka, którą można zabrać ze sobą w każde miejsce. Jej interaktywne funkcje, takie jak możliwość nagrywania dźwięków i odtwarzania ich, pozwalają maluchom rejestrować poszczególne odgłosy, by łatwiej rozpoznawać sylaby oraz głoski, z których sklecą swoje pierwsze słowa. 

 
ilustracja: Fisher Price Mikrofon Malucha Śpiewaj i nagrywaj

 

Zabawkowe instrumenty dla dzieci

 
Zanim kupisz dziecku pierwszą gitarę lub zainwestujesz w inny kosztowny sprzęt, przetestuj najpierw zabawkowe instrumenty. Na rynku znajdziesz całe mnóstwo akcesoriów, które mają prostszą budowę, są pomniejszone, aby dzieciom łatwiej było je chwytać i są pozbawione ostrych krawędzi lub małych elementów. 

ilustracja: Bontempi Gitara klasyczna drewniana

 
Dzieci szczególnie chętnie sięgają po gitary. Są bardziej złożone, niż bębenki lub cymbałki, więc skuteczniej angażują dziecięcą uwagę. Zaopatrzone w struny pozwalają wydobywać więcej dźwięków i sprawiają jeszcze więcej frajdy. Odpowiednio pomniejszone dają łatwo się złapać, dzięki czemu pierwsze muzyczne próby są wygodniejsze. 

 

ilustracja: Bontempi Cyfrowe pałeczki perkusyjne aktywowane ruchem

 
Dla małych miłośników perkusji, powstały zaś interaktywne pałeczki do grania. To niewielka zabawka, która mieści w sobie dźwięki całej perkusji! Sprytna zabawka jest aktywowana ruchem, więc wystarczy, że mali muzycy pomachają pałeczkami w powietrzu, a usłyszą różne dźwięki perkusji i aktywują fajne efekty świetlne. 

 

 

 

 

Podobne wpisy

Wygraj kwiatki na Dzień Matki

Ogłaszamy konkurs kreatywny "Wygraj kwiatki na Dzień Matki".

Proste zadanie, wspaniałe nagrody.

  Zobacz

  Strażak Sam – bajka, którą pokochały dzieci!

  Odważny i rezolutny Strażak Sam podbił serca dzieci na całym świecie! Inspiruje do wymyślania niesamowitych przygód i pomagania innym. Pełne akcji odcinki serialu animowanego uczą dzieci o przyjaźni, wartości pomagania i wielu innych pozytywnych postaw. Przygody Strażaka Sama śledzą setki tysięcy dzieci na całym świecie, a nieustraszony bohater jest idolem wielu małych chłopców i dziewczynek.

  Zobacz

  Prezent na Baby Shower - 10 niezawodnych pomysłów

  Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie, które zmienia życie świeżo upieczonych rodziców o 180 stopni. Pojawienie się nowego członka rodziny to nieopisana radość, ale też cała masa przygotowań, zwłaszcza przed samym terminem porodu. W tym pełnym zamieszania i wyczekiwania czasie, momentem wytchnienia i celebrowania stało się Baby Shower. 

  Zobacz