15.12.2022
Aktualizacja: 
05.12.2023
Spis treści

Klocki LEGO to obecnie jedne z najpopularniejszych zabawek na całym świecie. Umożliwiają kreatywną zabawę i są naprawdę ciekawe. Wśród zestawów znajdziemy zarówno coś dla małych konstruktorów, jak i dorosłych miłośników budowania. Ale w których krajach kupimy klocki LEGO najdrożej, a w których są najtańsze?

Szczegółowe modele pełne realistycznych detali zamykają świat w miniaturze i pozwalają na naprawdę kreatywną zabawę. LEGO doceniane są przez rodziców za ich edukacyjne i rozwijające walory – ale klocki to nie tylko zabawki dla dzieci. Wśród zestawów znajdują się zarówno elementy dla maluchów, jak i skomplikowane zestawy dla dorosłych.

 

Średnia cena za zestaw klocków LEGO – w których krajach kupimy najtaniej?

Ceny zestawów LEGO na świecie

Klocki LEGO to najwyższej jakości zabawki konstrukcyjne, zgniatane, wykręcane i testowane na wszelkie możliwe sposoby, by w rezultacie zapewnić budowanie na najwyższym poziomie. Z jakością idzie również cena – a ta różni się od siebie w zależności od kraju, w którym sprzedaje się LEGO.  

Badacze ze strony TheToyZone zebrali ceny ośmiu najpopularniejszych zestawów LEGO na rynkach w około 200 krajach. Następnie przeliczyli wyniki na dolary amerykańskie (kurs walut na 9 października 2022 roku).

 

Były to zestawy:

 • LEGO Star Wars AT-AT 75313
 • LEGO Architecture Taj Mahal 21056
 • LEGO Disney Zamek Disneya 71040
 • LEGO Harry Potter Zamek w Hogwarcie 71043
 • LEGO Super Mario Nintendo Entertainment System 71374
 • LEGO NINJAGO Miasto Ogrodów 71741
 • LEGO Marvel Daily Bugle 76178
 • LEGO Średnie kreatywne pudełko na klocki 10696

 

Wnioski są zaskakujące! Badanie wykazało aż 744% różnicy między najmniejszą średnią ceną LEGO, a największą – w zależności od wielkości rynku w danym kraju.

 

Gdzie kupimy LEGO najtaniej?

 • Belgia to miejsce, gdzie kupimy LEGO w najniższej cenie – średnia cena zestawów ośmiu badanych przez TheToyZone zestawów wynosi 269 dolarów.

 

Gdzie LEGO kosztuje najwięcej?

 • Średnio najdroższe LEGO na świecie jest w Argentynie, gdzie zestaw kosztuje mniej więcej 2 270 dolarów.  

 

Co ciekawe:

 • W Stanach Zjednoczonych przeciętny zestaw LEGO kosztuje 349 dolarów.
 • Dania, skąd pochodzi LEGO, jest drugim najtańszym miejscem w Europie jeśli chodzi o ceny klocków LEGO i czwartym na świecie – tylko lub aż średnio 287 dolarów za zestaw.
 • W Ameryce Południowej LEGO kosztuje ponad pięć razy więcej w Argentynie (2 270 dolarów) niż w Paragwaju (429 dolarów).

 

Różne ceny zestawów LEGO na świecie – z czego wynikają różnice?

Amerykański sen

Dawno temu Stany Zjednoczone były jednym z najtańszych miejsc do kupowania LEGO. Nie jest to dzisiaj takie pewne – Panama to najdroższe miejsce do zakupu LEGO w Ameryce Północnej, ze średnią ceną 479 dolarów za zestaw. Argentyna zaś ma najwyższą średnią cenę LEGO w Ameryce Południowej, kosztując ponad pięć razy więcej (2 270 dolarów) niż w Paragwaju (429 dolarów).

 

Ilustacja: LEGO Klocki Harry Potter 76402 Komnata Dumbledorea w Hogwarcie

 

Wysoka cena zestawów klocków LEGO w Argentynie ma wiele przyczyn – wysoka inflacja oraz ograniczenia importowe stawiają przed fanami budowania dużo wyzwań. Ponieważ LEGO jest kupowane w innych krajach, nie tylko musi przejść przez służby celne i napotkać problemy z wysyłką, ale kupujący mogą również doświadczyć wahań kursów walut i kosztów importu.

 

Europa – miejsce narodzin LEGO

LEGO narodziło się w Danii i rzeczywiście ceny zestawów w większości przypadków są przystępne. Rozsądne ceny sprawiają, że Dania jest jednym z najtańszych miejsc do zakupu LEGO w Europie - na drugim miejscu po Belgii, gdzie średni koszt zestawu LEGO wynosi 269 dolarów. Najdroższym miejscem do zakupy zestawów LEGO jest Cypr – średnia cena to 958 dolarów.

 

Jak przedstawiają się ceny klocków w Azji i na Bliskim Wschodzie?

Raport Lego Play Well 2022 głosi, że ponad 86% rodziców w Arabii Saudyjskiej uważa, że zabawa jest kluczem do umożliwienia dzieciom uczenia się nowych rzeczy, a klocki LEGO pomagają w rozwoju. Mimo to Arabia Saudyjska jest najdroższym krajem do kupowania LEGO: średnia cena za zestaw to 572 dolary. Turcja zaś jest najtańszym krajem dla LEGO w tym regionie ze średnią ceną klocków 337 dolarów. 

 

Ilustracja: LEGO Klocki Classic 11026 Biała płytka konstrukcyjna

 

Ceny LEGO w najdalszych zakątkach świata

Japonia jest trzecim najtańszym rynkiem LEGO na świecie (za Belgią i Chorwacją), gdzie średnia cena za zestaw wynosi 282 $. Aż 80% klocków LEGO w Azji pochodzi z fabryki w Chinach. Sprzedawcy muszą utrzymywać konkurencyjne ceny, przez obecność mnóstwa outletowych sklepów. To może tłumaczyć cenę w Chinach, która średnio wynosi 377 dolarów za zestaw LEGO.

 

Najdroższym znaleziskiem w tej części Azji i Oceanii jest Pakistan. Większość zestawów badanych przez zespół TheToyZone kosztowały średnio więcej niż 300 dolarów. Jedynym afrykańskim krajem, w którym LEGO jest oficjalnie dostępne, jest RPA. Pomimo nowości, ceny w RPA nie zachwycają –średnia cena za zestaw to 324 dolary.

 

Niecałe 6000 $ za zestaw klocków LEGO Star Wars?

Badacze z TheToyZone porównali sumy średnich cen 8 najpopularniejszych zestawów klocków LEGO w około 200 krajach. Porównali również konkretne zestawy i ich ceny. Całe zestawienie w formie map znajdziecie tutaj. Wśród nich znalazł się zestaw LEGO Star Wars AT-AT 75313.

 

Ceny zestawu LEGO Star Wars AT-AT na całym świecie

Chociaż Gwiezdne wojny miały swoją premierę kilkadziesiąt lat temu, do teraz cieszą się dużą popularnością wśród pokoleń. Niewątpliwie przyczynia się do tego współpraca z LEGO, które dokładnie odtwarza ikoniczne statki kosmiczne, pojazdy, sceny i postacie z uniwersum Star Wars od ponad dwóch dekad. Ale gdzie można kupić zestaw LEGO AT-AT i ile będzie kosztować?

 

Ilustracja: LEGO Klocki Star Wars 75313 AT-AT

 

Belgia okazała się najtańszym krajem, w którym można kupić zestaw LEGO Star Wars AT-AT 75313. Na drugim miejscu znajduje się Chorwacja z kwotą 427 dolarów. Po raz kolejny najdroższa jest Argentyna. Możesz dostać w swoje ręce ten niezwykły zestaw za oszałamiającą sumę aż 5 983 dolarów! Atrakcyjną polską cenę otrzymasz w ofercie naszego sklepu internetowego – zestaw LEGO Star Wars AT-AT 75313.

 

Zestawy LEGO – prawdziwa inwestycja?

Zestawy LEGO wywołują uśmiech na twarzach zarówno dzieci, jak i dorosłych na całym świecie. Chociaż nie jest to najtańsze hobby, może być ciekawą inwestycją. Dla przykładu – połowicznie zbudowana Gwiazda Śmierci z Powrotu Jedi kupiona w 2005 roku może kosztować teraz 2 738 dolarów (lub połowę, jeśli jest używana).

 

Źródło artykułu oraz grafiki wyróżniającej: The Countries that Pay the Most and Least for LEGO   

Podobne wpisy

Wygraj kwiatki na Dzień Matki

Ogłaszamy konkurs kreatywny "Wygraj kwiatki na Dzień Matki".

Proste zadanie, wspaniałe nagrody.

  Zobacz

  Strażak Sam – bajka, którą pokochały dzieci!

  Odważny i rezolutny Strażak Sam podbił serca dzieci na całym świecie! Inspiruje do wymyślania niesamowitych przygód i pomagania innym. Pełne akcji odcinki serialu animowanego uczą dzieci o przyjaźni, wartości pomagania i wielu innych pozytywnych postaw. Przygody Strażaka Sama śledzą setki tysięcy dzieci na całym świecie, a nieustraszony bohater jest idolem wielu małych chłopców i dziewczynek.

  Zobacz

  Prezent na Baby Shower - 10 niezawodnych pomysłów

  Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie, które zmienia życie świeżo upieczonych rodziców o 180 stopni. Pojawienie się nowego członka rodziny to nieopisana radość, ale też cała masa przygotowań, zwłaszcza przed samym terminem porodu. W tym pełnym zamieszania i wyczekiwania czasie, momentem wytchnienia i celebrowania stało się Baby Shower. 

  Zobacz