03.03.2023
Aktualizacja: 
04.12.2023
Spis treści

Rozwój ruchowy dziecka najpełniej i najszybciej objawia się podczas pierwszych 3 lat jego życia. Kiedy maluszek zacznie siadać, później raczkować, a następnie zrobi swój pierwszy krok i zacznie się przemieszczać, kończy się etap przedszkolny jego rozwoju, a zaczyna etap szkolny, który obejmuje lata od 6. do 10. roku życia. 

Rozwój motoryczny dziecka w wieku szkolnym to okres, w którym rodzic może realnie i skutecznie wpływać na jego jakość. Chociaż sprawność fizyczna dziecka zależy od wielu czynników, takich jak predyspozycje oraz cechy odziedziczone po rodzicach, czy warunki środowiskowe, to odpowiednio ukierunkowana aktywność fizyczna może mieć istotny wpływ na zdrowe i zrównoważone dorastanie. W jaki sposób organizować aktywność ruchową dziecka? Zacznij od własnego podwórka! 

 

Jak zachęcić dziecko do ruchu na świeżym powietrzu? 

W dobie komputerów, wszechobecnych mediów społecznościowych i kolorowych gier na telefon, rodzice mogą mieć trudności z zachęceniem dzieci do aktywności fizycznej lub wyjścia z domu. Żeby maluchy odłożyły tablety oraz telefony i ruszyły do zabawy poza czterema ścianami swojego pokoju, zorganizuj dla nich odpowiednią przestrzeń do zabawy. 

 

O ile małą motorykę łatwo rozwijać w domowym zaciszu, duża motoryka wymaga nieco przestrzeni. Żeby wspomóc rozwój ruchowy dziecka w wieku szkolnym, zacznij od najbliższej mu przestrzeni i zagospodaruj odpowiednio miejsce w ogrodzie. Przedstawiamy kilka akcesoriów do zabawy na zewnątrz, które bez wątpienia zmobilizują dzieci do aktywnej i rozwijającej zabawy. 

 

 • Domki ogrodowe i namioty
 • Zjeżdżalnie
 • Baseny
 • Huśtawki
 • Trampoliny

 

Organizując kolorowe i przyjazne miejsce do zabawy dla dziecka, możesz łatwo sprawić, że odłoży tablet i telefon, aby zbadać, co kryje się za progiem ogrodu. Domki ogrodowe zapewnią maluszkom ich prywatną przestrzeń, która stanie się ich pierwszą bazą pełną zabawek, sekretów i oczywiście poczucia bezpieczeństwa.
  

ilustracja: Smoby Domek na palach
 
Zjeżdżalnie rozkręcą każdego brzdąca, a chęć zjeżdżania zmotywuje do wielokrotnego wbiegania po kolorowych stopniach. Baseny będą istnym wybawieniem w wakacyjną pogodę! Każdy smyk szybko wyjdzie z dusznego domu, kiedy w ogródku będzie czekała miła, chłodna woda pełna zabawek do kąpieli. Huśtawka rozbuja każdą zabawę i przegoni wszystkie smutki podczas energicznego bujania, ale największą frajdę sprawi dzieciakom stara, dobra trampolina

 

Dlaczego warto mieć w ogrodzie trampolinę?

Szkolny etap dorastania dziecka to czas, w którym każdego smyka rozpiera wulkan energii. Jego ruchy stają się bardziej skoordynowane, cechuje je już celowość, większa dokładność oraz precyzja, a także znacznie poprawia się zmysł równowagi. Kiedy bieganie, skakanie na skakance, czy zbieganie po stopniach schodów to już pestka, warto podsunąć dzieciakom zabawkę, która połączy frajdę z doskonaleniem ruchów prostych i złożonych, a także automatyzacją ich i ćwiczeniem równowagi. W tym przypadku znakomicie sprawdzi się trampolina
 

ilustracja: Trampolina Little Tikes 

Trampoliny różnej wielkości doskonale nadają się do ogrodów jako aktywizujące do ruchu miejsce zabawy. Chociaż zajmują sporo przestrzeni ich niewątpliwym atutem jest to, że może z nich korzystać większa grupa dzieci, rodzeństwo lub dzieci z rodzicami. Wspólne skakanie będzie więc nie tylko świetnym sposobem na zachęcenie do ruchu, ale też dobrą okazją do spędzania czasu w gronie bliskich.

 

Mimo że trampolina wydaje się znacznym wydatkiem, należy pamiętać, że to zabawka, która zostanie z wami na długo. Beztroskie skakanie to rozrywka, która wciąga zarówno młodszych, jak i starszych. Nie musicie więc obawiać się, że z wiekiem dziecko wyrośnie z zabawy na trampolinie, a kosztowny gadżet ogrodowy pójdzie w odstawkę. Czy to 6-latek, czy 16-latek - nikt nie wyrasta z radości skakania!

 

Co daje dzieciom skakanie na trampolinie?

Trampolina to prosta zabawka, która umożliwia dzieciakom niczym nieskrępowane skakanie. Z tej nieskomplikowanej czynności płynie szereg korzyści rozwojowych, które dzieci bezwiednie przyswajają podczas energicznej zabawy. Kiedy dziecko skacze na trampolinie:

 

 • rozwijają się jego mięśnie, stawy oraz kości
 • usprawnia się koordynacja ruchowa
 • doskonali się zmysł równowagi 
 • zwiększa się pojemność płuc
 • poprawia się kondycja

 

Specjaliści podkreślają także, że skakanie na trampolinie to łatwy i skuteczny sposób na zapobieganie pewnym wadom postawy. Kiedy dziecko odbija się od napiętej siatki, ma to zbawienny wpływ na rozwój miednicy, która zaczyna pracować bardziej w kierunku pośrednim, aniżeli przodopochylenia. Skakanie na rozpiętej powierzchni wspomaga też pracę mięśni brzucha, który przestaje wypinać się do przodu i pomaga niwelować koślawość kolan.

  ilustracja: trampolina little tikes

  

W dobie wszechobecnych słodyczy oraz łatwego dostępu do cukru, połączenie sportu oraz zabawy jest szczególnie ważne. Dzieci chętniej przystępują do aktywności fizycznych, które kojarzą się im z frajdą. Wesołe skakanie na trampolinie pomoże przełamać niechęć do ruchu, pokaże dzieciom radość wypływającą z uprawiania sportu, a co za tym idzie pomoże zapobiegać otyłości oraz wynikających z niej konsekwencjom.

 

Poprawa sprawności ruchowej to jednak nie jedyne korzyści ze skakania na trampolinie. Każdy wie, że ruch to zdrowie, ale ruch to także radość! Wesołe skakanie pomoże dzieciom pozbyć się stresu, uwolni endorfiny i będzie świetnym kanałem do spożytkowania dziecięcej energii. Po wesołej zabawie i całym dniu harców na powietrzu dzieci z chęcią wskoczą do wanny, a później do ciepłego łóżka!

 

Skakanie na trampolinie a rozwój umysłowy dziecka

Nie jest tajemnicą, że zdrowy i zrównoważony rozwój ruchowy dziecka ma znaczny wpływ na rozwój umysłowy. Skakanie na trampolinie to aktywność, która angażuje całe ciało i wymaga odpowiedniej koordynacji. Podczas tak na pozór błahej czynności jak skakanie, pobudzają się obie półkule dziecięcego mózgu, a w efekcie dziecko bezwiednie uczy się wykonywania złożonych ruchów w krótkim czasie. 

 

Nie bez znaczenia jest tutaj również kwestia rozwoju psychicznego oraz społecznego. Zwyczajne skakanie na trampolinie to aktywność pochłaniająca mnóstwo energii. Jest to więc nie tylko metoda na ukierunkowanie dziecięcego zapału oraz charakterystycznej w okresie szkolnym ruchliwości, ale też świetny sposób na radzenie sobie z emocjami. 

  

ilustracja: trampolina little tikes

  

Dzieci silnie odczuwają radość, gniew, smutek, złość i całą gamę innych uczuć, które są dla nich nowe i wymagają nauczenia się radzenia sobie z nimi. Nie jedyną, ale na pewno wartościową metodą jest zaangażowanie maluchów w aktywność ruchową. Pomoże ona rozładować napięcie emocjonalne oraz poradzić sobie z trudnymi uczuciami. Nie zastąpi to oczywiście rozmowy i pracy nad emocjami, ale będzie dobrym początkiem dla zmniejszenia stresu i zniwelowania napięcia.

 

Skakanie na trampolinie – rozwój ruchowy dziecka pełen śmiechu! 

Jeżeli wciąż zastanawiasz się, czy trampolina w ogrodzie to dobra inwestycja, zapytaj o zdanie swoją pociechę. Nie bez powodu niemalże na każdym placu zabaw lub w parku rozrywki dla dzieci, znajdziecie miejsca do radosnego skakania. To tak prosta aktywność, a jednocześnie ma ona tak niebagatelny wpływ na rozwój ruchowy dzieci w wieku szkolnym

 

Nie zwlekaj, postaw na trampolinę, aby już od 6. roku życia wpajać dziecku, że aktywność ruchowa daje potężną frajdę i jest świetnym sposobem na radzenie sobie z emocjami. Chociaż do maluchów niekoniecznie przemówią argumenty o wpływie skakania na zdrowie oraz prawidłowy rozwój, na pewno będą one ważne dla wszystkich odpowiedzialnych rodziców. A dzieciaków nie będzie trzeba przekonywać, na widok trampoliny zaraz wyrwą się z domu i ruszą do aktywizującej zabawy pełnej śmiechu! 

 

Podobne wpisy

Wygraj kwiatki na Dzień Matki

Ogłaszamy konkurs kreatywny "Wygraj kwiatki na Dzień Matki".

Proste zadanie, wspaniałe nagrody.

  Zobacz

  Strażak Sam – bajka, którą pokochały dzieci!

  Odważny i rezolutny Strażak Sam podbił serca dzieci na całym świecie! Inspiruje do wymyślania niesamowitych przygód i pomagania innym. Pełne akcji odcinki serialu animowanego uczą dzieci o przyjaźni, wartości pomagania i wielu innych pozytywnych postaw. Przygody Strażaka Sama śledzą setki tysięcy dzieci na całym świecie, a nieustraszony bohater jest idolem wielu małych chłopców i dziewczynek.

  Zobacz

  Prezent na Baby Shower - 10 niezawodnych pomysłów

  Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie, które zmienia życie świeżo upieczonych rodziców o 180 stopni. Pojawienie się nowego członka rodziny to nieopisana radość, ale też cała masa przygotowań, zwłaszcza przed samym terminem porodu. W tym pełnym zamieszania i wyczekiwania czasie, momentem wytchnienia i celebrowania stało się Baby Shower. 

  Zobacz