09.12.2022
Aktualizacja: 
04.12.2023
Spis treści

Nowy Rok to za każdym razem nowy początek, świeży start oraz czas wielkich i małych zmian. Wbrew ogólnemu przekonaniu nie tyczy się to tylko dorosłych, ale też naszych pociech. W tym artykule przeczytacie o tym, jak wymyślić noworoczne postanowienia dla dzieci, poznacie nasze propozycje na ciekawe cele i dowiecie się, jak je spełnić. 

Wraz z końcem starego roku i początkiem nowego, w każdym z nas budzi się chęć i zapał do działania. Zaraź nimi swoją pociechę i wciągnij ją w ciekawy proces, który pomoże jej sprecyzować swoje marzenia, zainteresowania oraz cele i zachęci do ich realizacji. Od czego jednak zacząć? Jakie mogą być postanowienia noworoczne dla dzieci? Oto 5 pomysłów na wejście dzieciaków w Nowy Rok i kilka sposobów na ich dotrzymanie. 

 

Jak zaplanować z dzieckiem postanowienia na Nowy Rok? 

Zanim rozpoczniecie wspólne planowanie, musicie pamiętać, że maluchy nie planują długofalowo, raczej skupiając się na tym co tu i teraz. Dlatego, żeby Wasza praca przyniosła efekty, stawiajcie na małe, ale konkretne kroki. Najpierw jednak opowiedzcie sobie, czym są postanowienia noworoczne i czemu służą, a następnie porozmawiajcie ze swoją pociechą o jej zainteresowaniach, co chciałaby robić w Nowym Roku, jaka chciałaby być i czego spróbować. 

Niech noworoczne planowanie nie zamienia się jednak w żmudny obowiązek, to ma być zabawa! Zaopatrzcie się w kolorowe karteczki, barwne pisaki, naklejki, farbki oraz inne akcesoria plastyczne, i zróbcie prawdziwą burzę mózgów. Malowanie, pisanie, rysowanie i wyrażanie swoich marzeń na każdy możliwy sposób, pomoże dzieciakom sprecyzować swoje cele i może dostarczyć im naprawdę mnóstwo frajdy. 

Wyłońcie najkonkretniejsze propozycje i stwórzcie listę, którą możecie spisać, na przykład na tablicy. Postawcie na konkretne czynności, które dzieciaczki będą mogły krok po kroku odhaczać z listy. Ustalcie ramy czasowe, stwórzcie ciekawy plan i sposoby na omawianie Waszych postępów. Pomoże to w nauce systematyczności i da maluchom mnóstwo satysfakcji, jaka płynie z wypełniania swoich postanowień. 

 

Jakie mogą być postanowienia noworoczne dla dzieci? 

Każdemu przyda się punkt odniesienia i nieco natchnienia, więc poniżej przedstawiamy 5 inspiracji na noworoczne postanowienia dla dzieci. Każda z nich może podsunąć Wam własne pomysły, które dopasujecie do zainteresowań Waszych pociech. 

 

1. Wejdź w Nowy Rok z książką! 

Na większości list z postanowieniami noworocznymi znajduje się ten podpunkt – WIĘCEJ CZYTAĆ. Nie może go zabraknąć i wśród najmłodszych czytelników! W Nowym Roku zachęć swoją pociechę do czytania i stwórzcie razem kolorową biblioteczkę, pełną najciekawszych książek dla dzieci. Żeby plan nie spełzł na niczym, dołącz do swojej pociechy, dawaj dobry przykład, czytajcie wspólnie przez konkretny czas w ciągu dnia. Omawiajcie przeczytane książeczki i zapisujcie je na liście, aby widzieć efekty swoich działań. Da to maluchom poczucie celu, a im dłuższa będzie Wasza lista, tym więcej da satysfakcji i dumy. 

 

ilustracja: Ameet Zestaw książek z klockami LEGO Ninjago. Garmadon kontra Lloyd

 

Wybierajcie wspólnie nowe książeczki spośród najciekawszych opcji na rynku czytelniczym. Do najpopularniejszych propozycji dla najmłodszych czytelników należą serie Opowiedz mi, mamo, Rok w…, Pierwsze Słowa lub Pucio. Wśród książeczek dla starszaków znajdzie się coś o uwielbianej przez chłopców tematyce gry komputerowej Minecraft, zwierząt i podróży, najfajniejszych serii LEGO i masa innych, które pozwolą stworzyć na półkach kolorowe kolekcje. 

 

2. Postaw na naukę na wesoło! 

Dzieciaki raczej niechętnie podejdą do postanowienia WIĘCEJ SIĘ UCZYĆ, więc spraw, żeby przykre obowiązki szkolne, stały się prawdziwą frajdą! Nauka okaże się wspaniałą zabawą, kiedy na dziecięce biurko trafią ciekawe zestawy edukacyjne. Najmłodsi z zapałem zabiorą się do liczenia oraz pisania z takimi gadżetami jak kolorowe liczydełka, czy duże tablice z flamastrami. Starszaki zaś będą zafascynowane mogąc w przyjemny i ciekawy sposób wejść do niesamowitego świata biologii, chemii, fizyki, a nawet geografii. Takie zestawy jak Kidz Labs czy Laboratorium Mechaniki otworzą przed maluchami drzwi do świata nauki i pokażą, że już od najmłodszych lat można rozwijać swoje naukowe pasje! 

 

ilustracja: Lisciani Zestaw naukowy I'm A Genius Wielkie laboratorium 120 doświadczeń

 

Nauka i zdobywanie ciekawych informacji będą jeszcze fajniejsze, kiedy zabierzcie się za to wspólnie! Gry edukacyjne pozwolą Wam w gronie rodziny lub przyjaciół zatracić się w najróżniejszych dziedzinach. Zdobywanie wiedzy podczas wesołej zabawy i rywalizacji o miano zwycięscy będzie dla dzieci prawdziwie wciągającym wyzwaniem. Nie tylko pochłonie je bez reszty, ale też pokaże im, że uczenie się wcale nie musi być nudne. Każdy uczeń będzie mógł pochwalić się wiedzą w trakcie lekcji i zabłysnąć ciekawostkami z różnych dziedzin. 

 

3. Spędzaj więcej czasu na zewnątrz – bo ruch to zdrowie! 

Inne popularne postanowienie noworoczne to oczywiście WIĘCEJ RUCHU. Gdy nadejdzie lato, opuśćcie 4 ściany pokoju i wyjdźcie na świeże powietrze! Żeby odciągnąć dziecko od kolorowych ekranów i zachęcić je do ruchu oraz energicznej zabawy, zamień ogród w prawdziwy plac zabaw! Dzieciaki nie będą mogły usiedzieć w domu, kiedy w ogródeczku będą czekały na nie akcesoria do zabawy na zewnątrz, takie jak namioty, domki, zjeżdżalnie, huśtawki, trampoliny baseny i całe mnóstwo innych atrakcji! 

 

ilustracja: Little Tikes Stół wodny Fabryka Fontann

 

Nie ograniczaj się jednak do ogródka i wyrusz na przygodę w nieznane, aby poznawać nowe miejsca. Na rodzinne wycieczki zabiorą Was rowerki, hulajnogi, deskorolki i inne akcesoria sportowe. Solidna porcja ruchu w Nowym Roku wyzwoli mnóstwo dobrej energii i sprawi, że każdy smyk poczuje się lepiej.  

 

4. Ucz się nowych rzeczy i rozwijaj swoje pasje!

Nowy Rok to idealna okazja, żeby ZNALEŹĆ NOWE HOBBY. Brzmi jak bułka z masłem, ale jak znaleźć fajne hobby dla dziecka? Z odpowiedzią przychodzi zakładka z zabawkami kreatywnymi! Czeka tam na Was mnóstwo inspiracji, które podpowiedzą Wam interesujące pomysły na pobudzenie dziecięcych zainteresowań. 

  

ilustracja: Smoby B&D Warsztat Bricolo One

  

Zestawy plastyczne dla małych artystów, instrumenty dla przyszłych muzyków, pakiety zrób to sam, które obudzą Wasze zdolności manualne, akcesoria do odgrywania ról, dzięki którym maluchy wcielą się w kucharzy, majsterkowiczów, lekarzy i mnóstwo innych postaci – to wszystko to zaledwie zalążek, z którego mogą narodzić się przyszłe pasje waszych pociech. W Nowym Roku próbujcie nowych rzeczy, zasiadajcie wspólnie do ciekawych aktywności i sprawdzajcie, jakie ukryte talenty kryją się w Waszych pociechach!  

 

5. Zaangażuj dziecko w domowe obowiązki!

Dom to Wasze wspólne dobro, o które powinien dbać każdy członek rodziny. W Nowym Roku zachęć swoją pociechę do wspólnego DBANIA O PORZĄDEK. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Jak zaangażować dziecko w domowe obowiązki? Zadbaj o to już od najmłodszych lat, podsuwając ciekawe rozwiązania i budując zdrowe nawyki. 

 

ilustracja: Smoby Odkurzacz Rowenta

 

Zapoznaj dziecko z urządzeniami dnia codziennego w formie zabawek, takimi jak odkurzacze, minikuchnie, a nawet deski do prasowania i zabawkowe pralki! To fajny sposób, aby pokazać dzieciom ich działanie i wyjaśnić, ile pracy wymaga zajmowanie się domem. Zaangażowanie swoich pociech w codzienne czynności, sprawi, że maluchy poczują się za coś odpowiedzialne i pomoże budować ich samodyscyplinę oraz obowiązkowość. 

 

Jak spełnić noworoczne postanowienia? 

Wszyscy doskonale wiedzą, że dotrzymanie noworocznych postanowień to niełatwa sprawa, a dotrzymanie noworocznych postanowień przez dzieci może graniczyć z niemożliwością. Jakiekolwiek będą rezultaty – nie poddawajcie się. Chodzi przede wszystkim o dobrą zabawę! I chociaż nauka i czytanie mogą początkowo nie wzbudzić dziecięcego entuzjazmu, to nie rezygnujcie z wymagających postanowień noworocznych! 
 
Wybierzcie kilka konkretnych celów, opiszcie je, stwórzcie tablicę, na której będziecie zaznaczać swoje postępy, mierzyć je i wizualizować. Będzie to nie tylko sposób na naukę dyscypliny, obowiązkowości oraz poszukiwania nowych pasji, ale, co najważniejsze, wspólny projekt Wasz i Waszych pociech, okazja do spędzania czasu razem i wspólnego dążenia do celu. 

 

 

Podobne wpisy

Wygraj kwiatki na Dzień Matki

Ogłaszamy konkurs kreatywny "Wygraj kwiatki na Dzień Matki".

Proste zadanie, wspaniałe nagrody.

  Zobacz

  Strażak Sam – bajka, którą pokochały dzieci!

  Odważny i rezolutny Strażak Sam podbił serca dzieci na całym świecie! Inspiruje do wymyślania niesamowitych przygód i pomagania innym. Pełne akcji odcinki serialu animowanego uczą dzieci o przyjaźni, wartości pomagania i wielu innych pozytywnych postaw. Przygody Strażaka Sama śledzą setki tysięcy dzieci na całym świecie, a nieustraszony bohater jest idolem wielu małych chłopców i dziewczynek.

  Zobacz

  Prezent na Baby Shower - 10 niezawodnych pomysłów

  Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie, które zmienia życie świeżo upieczonych rodziców o 180 stopni. Pojawienie się nowego członka rodziny to nieopisana radość, ale też cała masa przygotowań, zwłaszcza przed samym terminem porodu. W tym pełnym zamieszania i wyczekiwania czasie, momentem wytchnienia i celebrowania stało się Baby Shower. 

  Zobacz