10.08.2023
Aktualizacja: 
04.12.2023
Spis treści

Podobno czytanie to najlepsza zabawa, jaką ludzie mogli sobie wymyślić. Kiedy w grę wchodzi dobra książka, nie sposób się nudzić. Jak jednak wybrać tę idealną, która najlepiej wpasuje się w dziecięce gusta? Przedstawiamy najlepsze książki dla dzieci, które dobierzecie w zależności od wieku oraz zainteresowań waszych pociech. 

Już od najmłodszych lat warto podsuwać maluszkom książki, aby wyrobić w smykach naturalny odruch sięgania po lekturę nie tylko w ramach obowiązku, ale też rozrywki i przyjemności. W tym artykule poznacie popularne książeczki do oglądania, książki do nauki czytania, dziecięce klasyki, a także coś dla ciekawskich starszaków oraz serie książkowe idealne do kolekcjonowania. 

 

Czytanie dzieciom i z dziećmi – dlaczego warto 

 

Każdy rodzic wie, że czytanie to ważny aspekt rozwoju dziecka, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, jak wielkie korzyści niesie za sobą nawyk czytania u dzieci. Do najważniejszych zalet można zaliczyć: 

 

 • Wzbogacanie słownictwa i nauka poprawnego wysławiania się

   

 • Powiększanie wiedzy ogólnej dziecka

  

 • Usprawnianie umiejętności pisania i czytania

   

 • Poprawianie zdolności koncentracji i skupiania się

   

 • Lepsza zdolność analizowania treści, myślenia abstrakcyjnego i samodzielnego wysnuwania wniosków

   

 • Rozwój wyobraźni, a co za tym idzie – kreatywności

   

 • Budowanie empatii, dojrzałości emocjonalnej oraz zdolności współodczuwania

 

 • Poprawianie umiejętności społecznych i interpersonalnych 

 
Zamiłowanie do czytania i regularne sięganie po książkę to najlepszy sposób na to, by poszerzać swoje horyzonty, odkrywać nowe pasje i zdobywać wiedzę w przyjemny sposób. Im szybciej pokażesz swojemu dziecku, że czytanie to nie przykry obowiązek, tylko wartościowa rozrywka, tym naturalniejsze stanie się dla niego samodzielne sięganie po książki w przyszłości.

 

Jak zachęcić dziecko do czytania 

 

Czytanie niesie za sobą szereg korzyści, jednak jak zachęcić dziecko do czytania i sprawić, że z wiekiem samo chętnie zagłębi się w świat książek? Istnieje kilka sposobów, aby pokazać dziecku, że książki to prawdziwa frajda, która potrafi zabrać wyobraźnię w magiczną podróż pełną przygód. Oto one: 

 

 • Czytaj dziecku od najmłodszych lat (eksperci utrzymują, że 20 minut czytania dziecku każdego dnia może świetnie wpłynąć na jego rozwój)

 

 • Świeć przykładem (zachęć dziecko do czytania, samodzielnie sięgając po książki i zapełniając nimi domową biblioteczkę)

  

 • Postaw na książki, które zainteresują malucha (pozwól dziecku samodzielnie wybrać książki które trafiają w jego gust)

  

 • Rozmawiajcie o przeczytanych lekturach (poproś dziecko, aby streściło fabułę przeczytanej książeczki lub opowiedziało, co spodobało mu się najbardziej; zachęci to do uważnej lektury)

 

 • Organizuj domowe konkursy czytelnicze (stawiajcie sobie nawzajem wyzwania, kto przeczyta najwięcej książek w ciągu miesiąca, lub najwięcej stron książki w ciągu wspólnego czytania)

 

 • Urozmaicaj wspólne czytanie (pokaż dziecku, jak fajne jest czytanie na głos lub podzielcie się na role i zmieniajcie swoje głosy)

 

 • Stwórzcie wspólne miejsce do czytania (przyjazne środowisko czytelnicze zachęci do poświęcania czasu książkom i pomoże się skupić)

 

Zaczynając z dzieckiem książkową przygodę, musisz uzbroić się w cierpliwość. Nie każdy maluch z miejsca zapała miłością do książek i wytrwa w skupieniu przez dłuższy czas. Jednak systematyczne podejście do tematu oraz spora doza wyrozumiałości mogą sprawić, że dzień po dniu maluchy coraz bardziej będą wciągać się w świat wyobraźni. 

 

Książeczki do oglądania dla najmłodszych 

 

Nawet kiedy dziecko nie potrafi jeszcze czytać, możesz zainicjować pierwsze kontakty z książką. W przypadku najmłodszych smyków postaw na kolorowe książeczki kontrastowe o rozmaitych teksturach lub funkcjach dźwiękowych, które zaangażują do zabawy zmysł dotyku, wzroku i słuchu. Seria Mom’s Care ma w ofercie mnóstwo propozycji, a wśród nich klasyczne książeczki lub książeczki w formie rozkładanych harmonijek. 

 
ilustracja: Nasza księgarnia Książeczka Rok w Krainie Czarów

  
Starsze urwisy, które są przed nauką literek, a książeczki kontrastowe już nie są dla nich, mogą sięgnąć po książeczki do oglądania. Takie serie jak Rok w… zabierają dziecięcą wyobraźnię w podróż przez 12 miesięcy roku w najróżniejszych miejscach. Każda rozkładówka przedstawia ilustrację pełną detali oraz kolorowych szczegółów, które dzieci mogą wyszukiwać i snuć o nich wciągające historie. 

 

Książeczki do nauki czytania 

 

Kiedy przyjdzie czas na pierwszy krok w świecie literek, sięgnijcie po książki, które ułatwią naukę czytania. Istnieje całe mnóstwo propozycji, które pomagają łagodnie i przyjemnie przejść przez poznawanie alfabetu. Wśród najpopularniejszych książek do nauki czytania znajdą się: 

 

 

Książki, które zmotywują dzieci do czytania

 
Mali czytelnicy, którzy płynnie przeskakują już po słowach, mogą śmiało przebierać w rozmaitych propozycjach czytelniczych na własną rękę. Starszaki nie będą już sięgać po tematykę zwierzątek, czy farmy. Odpowiadając na zainteresowania dzieci, rynek książkowy wypełnił się książkami, które poruszają ich ulubioną tematykę! 

  
ilustracja: Ameet Zestaw książka z klockami LEGO Harry Potter. Ponad 100 pomysłów, zabaw i zagadek


Warto zwrócić uwagę na książki spod znaku Ameet, które nawiązują popularnych serii LEGO, takich jak Indiana Jones, Harry Potter, czy Ninjago. Zestawy obejmują nie tylko książeczki, ale też układanki, specjalne misje, naklejki i inne elementy, które zachęcają do czynnego czytania. 

 
ilustracja: Harper Collins Książeczka Minecraft. Złap Creepera i inne Moby

 
Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się książki Harper Collins, które przenoszą ulubioną grę dzieciaków – Minecraft – do wersji papierowej. Czytanie ciekawostek na temat gry i historii jej bohaterów będzie prawdziwą frajdą, która oderwie od ekranu komputera i wciągnie do świata książek! 

 

Książeczki dla dzieci ciekawych świata 

 
Dzieci w wieku szkolnym mogą na własną rękę i poza szkolnymi podręcznikami odkrywać świat i poznawać ciekawostki z różnych dziedzin. Zapełnij domową biblioteczkę książkami, które poszerzą dziecięce horyzonty i obudzą w dzieciach głód wiedzy. 

 
ilustracja: Nasza księgarnia Książeczka 321 intrygujących faktów o zwierzętach

 
Przedstawiamy kilka propozycji, które zaspokoją dziecięcą ciekawość i pozwolą zapoznać się tematyką wielkich odkryć, słynnych postaci, wydarzeń historycznych, naukowych ciekawostek i wieloma innymi aspektami rzeczywistości z różnych dziedzin.

 

 

Książkowe klasyki dla dzieci 

 
Istnieją książki, które są z nami od pokoleń. Rodzice doskonale znają je ze swojego dzieciństwa i chętnie przekazują je swoim pociechom. Oto kilka klasycznych propozycji książkowych, które muszą znaleźć się na każdej półce!

  

 • Przygody kota Filemona

 

ilustracja: Nasza księgarnia Książeczka Kubuś Puchatek. Chatka Puchatka

Wspólne czytanie książek, które od dekad podbijają serca kolejnych pokoleń, to świetna okazja na zacieśnienie więzów i porozmawianie z dzieckiem o przeszłości, historii rodziny oraz własnym dzieciństwie. 

 

Popularne serie książkowe dla dzieci 

 
Dzieciakom często trudno rozstać się z ulubionymi bohaterami książkowymi i najchętniej bez końca sięgałyby po te same książki. Aby urozmaicić maluchom repertuar czytelniczy, podsuwamy najpopularniejsze serie książkowe, które prowadzą ulubionych bohaterów przez kolejne przygody! 

  

   
Każda z powyższych serii świetnie sprawdzi się w przypadku maluchów, które poznają świat i chcą to robić u boku ukochanych postaci z książek. Pucio i Feluś będą świetnymi kompanami podczas tych podróży, a seria Opowiem ci, mamo… pozwoli poznawać nowe rzeczy za pomocą znanej formy i gromadzić spójne i jednolite kolekcje. 

 

 

 

 

Podobne wpisy

Wygraj kwiatki na Dzień Matki

Ogłaszamy konkurs kreatywny "Wygraj kwiatki na Dzień Matki".

Proste zadanie, wspaniałe nagrody.

  Zobacz

  Strażak Sam – bajka, którą pokochały dzieci!

  Odważny i rezolutny Strażak Sam podbił serca dzieci na całym świecie! Inspiruje do wymyślania niesamowitych przygód i pomagania innym. Pełne akcji odcinki serialu animowanego uczą dzieci o przyjaźni, wartości pomagania i wielu innych pozytywnych postaw. Przygody Strażaka Sama śledzą setki tysięcy dzieci na całym świecie, a nieustraszony bohater jest idolem wielu małych chłopców i dziewczynek.

  Zobacz

  Prezent na Baby Shower - 10 niezawodnych pomysłów

  Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie, które zmienia życie świeżo upieczonych rodziców o 180 stopni. Pojawienie się nowego członka rodziny to nieopisana radość, ale też cała masa przygotowań, zwłaszcza przed samym terminem porodu. W tym pełnym zamieszania i wyczekiwania czasie, momentem wytchnienia i celebrowania stało się Baby Shower. 

  Zobacz