28.07.2023
Aktualizacja: 
08.08.2023
Spis treści

Wakacje nieodłącznie kojarzą nam się ze słońcem. To wtedy jest czas na dłuższe spacery, przebywanie na plaży i zabawy na placu zabaw. Beztroska zabawa bez przedszkola i szkoły to ukochany czas dzieci w różnym wieku. Nie oznacza to jednak, że jest to czas całkowitej swobody. W wakacyjny czas musimy przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie, również ochronie przed promieniowaniem słonecznym.

Oparzenia słoneczne to nic miłego. Wie o tym każdy dorosły. Poza dobroczynnym działaniem promieni słońca, takim jak pomoc w syntezie witaminy D3, nadmierne i przede wszystkim nieprzygotowane przebywanie na dworze może mieć poważne konsekwencje. Zaliczamy do nich:

 • Oparzenia słoneczne,
 • Udar słoneczny,
 • Senność i zmęczenie,
 • Rak skóry, czerniak,
 • Szybsze odwodnienie,
 • Przyspieszone starzenie się skóry.

 

Czy skórę dziecka trzeba chronić mocniej?

Odpowiedź na pytanie, czy maluchy wymagają szczególnej ochrony, brzmi: tak. Skóra dziecka jest o wiele bardziej delikatna niż skóra dorosłego. Poprzez niedobór melaniny, pigmentu, który pomaga chronić ją przed promieniowaniem słońca, jest szczególnie narażona. Skóra pamięta każde muśnięcie słońca, szalenie ważne jest, by chronić ją przed negatywnym wpływem w przyszłości od najmłodszych lat.

 Little Tikes Piaskownica Pieniek

Skóra dzieci jest cieńsza od tej dorosłego człowieka. Wszystkie oparzenia słoneczne mogą mieć znamienny wpływ na przyszły rozwój ewentualnych zmian skórnych. Trzeba chronić skórę dziecka również dlatego, że dzieci potrafią całkowicie zatracić się w zabawie (to oczywiście nic złego!) i często zapominają jak ważna jest ochrona. To do nas należy ochrona wrażliwej skóry dzieci!

 

Skuteczne sposoby na ochronę dziecka przed słońcem

Kiedy jedziemy nad morze czy czeka nas dużo zabawy na świeżym powietrzu, warto wyposażyć się w arsenał sposobów, jak ustrzec maluchy przed zagrożeniem ze strony słońca. Ale oparzenia, udar i inne negatywne efekty nie dotyczą tylko dzieci bawiących się samodzielnie. Chronić trzeba również niemowlęta oraz starsze dzieci. Sprawdźcie nasze propozycje.

 

Odpowiedni ubiór

Odzież to jeden z najskuteczniejszych sposobów na ochronę przed słońcem. Ale jak wszystko, musi być dobrze dobrana. Warto ubierać dzieci przede wszystkim w jasne kolory, w których nie będzie aż tak gorąco. Bardzo istotne jest również to, by ubrania naszej pociechy były z przewiewnej lekkiej tkaniny. Sztuczne materiały mogą ochronić przed promieniowaniem, owszem, ale również wzmóc pocenie się.

 

Spacerowanie rano lub pod wieczór

Dobrym rozwiązaniem, by uniknąć największych upałów, jest wybieranie odpowiedniej pory dnia na spacer. Szacuje się, że słońce w okresie letnim najbardziej grzeje pomiędzy godziną 11 a godziną 15. By nie narażać się na największe promieniowanie, wybierajcie ze swoim maluszkiem spacery przed południem oraz późnymi popołudniami. Jest wtedy również chłodniej – a przy tym zdecydowanie przyjemniej.

 

Obowiązkowo nakrycie głowy

Jednym z najważniejszych sposób na ochronę dziecka przed słońcem jest nakrycie głowy. To nie tylko świetny sposób, by stworzyć cień na twarzy (np. kapelusz z szerokim rondem lub czapka z daszkiem), ale także istotna ochrona przed udarem słonecznym. Długa ekspozycja głowy na słońce może również skutkować bólami głowy, osłabieniem oraz uszkodzeniem włosów. Dla małych dzieci proponujemy czapeczki dziecięce, starsze na pewno chętnie będą śmigać z czapką z daszkiem.

 

BESTWAY Łódka Policja do pływania z dźwiękiem 97cm x 74cm

 

Spacerówka lub wózek z głęboką budką

Kolejnym sposobem na ochronę skóry dziecka przed szkodliwym promieniowaniem promieni słonecznych, jest wybór wózka spacerowego z głęboką budką. Jeśli chronimy niemowlaka, świetnym wyborem będzie wózek z rozkładaną budką i głęboką gondolą. Wiele z modeli posiada dodatkowo siatkę służącą jako moskitiera czy zasłonę przeciwsłoneczną. Pamiętajmy przy tym, by nie zasłaniać budki materiałem czy tetrową pieluchą – może być wtedy maluchowi zbyt ciepło. Dobrym wyborem jest również parasolka do wózka dziecięcego, daje większą swobodę, a skutecznie chroni przed słońcem.

 

Zabawa w cieniu

Istotne w chronieniu malucha i starszaka przed promieniami słonecznymi jest korzystanie z cienia. Nie musi być to koniecznie cień rzucany przez budynek. By wykorzystać cieniste miejsca:

 • Spacerujcie w cieniu: wybierajcie cienistą stronę ulicy lub park z gęstymi drzewami,
 • Nad jeziorem czy odkrytym basenem, starajcie się usiąść pod koroną drzewa,
 • Na plaży warto wyposażyć się w parasol przeciwsłoneczny, namiot plażowy czy parawan,
 • Cień w wózku zapewni budka, narzuta przeciwsłoneczna z filtrem czy parasol.

 

Krem ochronny z filtrem

W waszej wakacyjnej i letniej wyprawce nie może zabraknąć kosmetyków do ochrony przed słońcem. Pianka, mus, krem czy mleczko – nie jest to istotne (dobierzcie dla własnej wygody), ważne by preparat posiadał filtr UV. Jaki krem przeciwsłoneczny wybrać dla dziecka? Niemowlaki smarujemy kremem z filtrem ochronnym 50 SPF, dopiero starsze dzieci możemy ochronić kremem z 30 SPF.

 

 BESTWAY Dmuchany Rekin do pływania z uchwytami 1.83m x 1.02m

 

Na co zwrócić uwagę przy smarowaniu dziecka kremem ochronnym?

 • Nałóżmy specyfik (mleczko, krem, balsam itp.) około 15-20 min przed planowanym wyjściem. To pozwoli skórze wchłonąć kosmetyk.
 • Nakładajmy bardzo dokładnie, nie zapominając o takich miejscach jak uszy czy usta. Smarując twarz, unikajmy okolic oczu.
 • Musimy pamiętać, żeby reaplikować balsam SPF co 2-3 godziny. Czas może się skrócić, jeśli wytrzemy krem ręcznikiem czy zmyjemy go delikatnie wodą z basenu czy morza – nawet gdy nakładamy wodoodporny krem.
 • Wybierzmy kosmetyk, który spodoba się dziecku, np. przez kolorowe opakowanie – to na pewno ułatwi korzystanie. Ważny jest również zapach, nie może być zbytnio chemiczny, by nie drażnił malucha.
 • Przed pierwszym użyciem obowiązkowo zróbmy próbę uczuleniową!

 

Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka

Dopełnieniem ochrony przed słońcem będą również okulary przeciwsłoneczne dla dzieci. Tutaj też musimy zwrócić uwagę na odpowiedni dobór okularów do potrzeb malucha. Pamiętajmy, że przez pierwszy rok życia przez oczy trafia ok. 90% promieni UV-A oraz 50% promieni UV-B. To dlatego tak ważne jest, by odpowiednio dobrać okulary przeciwsłoneczne. Takie okulary muszą być wyposażone w filtr UV i być jednocześnie wygodne dla maluszka – warto wybrać model bez szklanych elementów i twardych nosków.

 

Co zrobić, kiedy oparzenia słoneczne już wystąpią?

Zdarza się tak, że nie dopilnujemy wszystkiego i słońce jednak oparzy nas lub/i nasze dziecko. Jest również na to sposób. Kiedy oparzenia słoneczne już się pojawią:

 • Schłodź miejsce zimną wodą lub lodem,
 • Nie nakładaj tłustych kremów,
 • Sięgnij po specyfiki dedykowane oparzeniom słonecznym – np. balsamy czy maści,
 • Jeśli występuje gorączka, skontaktuj się z lekarzem,
 • Unikaj słońca aż do wyleczenia oparzeń.

 

Podobne wpisy

Jak wyposażyć pokój niemowlaka? Nasze propozycje

Kiedy na świecie ma się pojawić maluszek, rodzice dokładają wszelkich starań, by przywitać go jak najlepiej. W tym okresie rodzice zaopatrują się w wyprawkę dla niemowlaka, czyli najpotrzebniejsze rzeczy w pierwszych miesiącach życia dziecka. Nieodłącznym elementem jest także planowanie wyposażenia pokoju przygotowanego dla niemowlaka.

Zobacz

Poradnik prezentowy – jakie prezenty na święta dla dzieci?

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a co za tym idzie – pora kompletować prezenty. To czas, w którym możemy uszczęśliwić najbliższych, dając im trafione prezenty. Podarunki są okazją, by pokazać ukochanym osobom, że darzymy ich sympatią. Obdarowywanie uszczęśliwia zarówno obdarowywanego, jak i tego, który prezent wręcza.

Zobacz

Proste ozdoby świąteczne do zrobienia z dzieckiem

Boże Narodzenie to magiczny czas, którym chcemy cieszyć się jak najdłużej! Co jednak, kiedy śniegu brak, a grudniowa aura nie nastraja do świętowania? Nic straconego! Świąteczny klimat możesz stworzyć samodzielnie, przemieniając swój dom za pomocą prostych ozdób świątecznych DIY w przytulną przestrzeń pełną magii!

Zobacz