11.10.2023
Aktualizacja: 
04.12.2023
Spis treści

Cukierek albo psikus, krzyczą dzieciaki w ostatni dzień października. Od domu do domu chodzą przebrane, prosząc o cukierki. To Amerykańskie święto, Halloween, na dobre zagościło w naszej kulturze. Wypada 31 października, przeddzień święta Wszystkich Świętych. Ale skąd właściwie się wzięło i jak dokładnie się je obchodzi?

Niezależnie od poglądów na temat tego amerykańskiego święta, Halloween obecnie jest częścią naszej kultury. Upiorne, straszne, ale czasem zabawne i ciekawe obchody na dobrze zagościły w Polsce. Warto więc przybliżyć historię tego interesującego święta. Nawiązania do Halloween znajdziemy w filmach, serialach, książkach i wielu innych tworach kultury.

 

Halloween – skąd się wzięło? Historia święta

Słowo „Halloween” pochodzi od „All Hallows’ Eve”, które oznacza Wigilia Wszystkich Świętych. Paradoksalnie, Halloween które znamy z Ameryki, nie pochodzi z tego kraju. Swoje źródła ma w celtyckich wierzeniach. Jedna z teorii głosi, że znane nam Halloween pochodzi od pogańskiego celtyckiego święta Samhain.

 

Celtowie wierzyli, że jest to święto przejścia z lata do zimy. Symboliczny był również mrok, który towarzyszy czasowi zimy. Dni stawały się coraz krótsze oraz zimniejsze. Poganie wierzyli, że tej nocy duchy mogą przybyć do świata żywych. Z tego przekonania wyrósł zwyczaj przebierania się za potwory i upiory – by zwieść błąkające się po świecie duchy. Ważnym symbolem Samhainu było także ognisko, odstraszające złe duchy i przyciągające te dobre.

 

Ravensburger Polska Puzzle 300 elementów XXL Haloween

 

Jak obchodzi się Halloween?

Obecnie Halloween obchodzone jest najbardziej chętnie w Ameryce, Irlandii, Australii, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Jest, zaraz po Bożym Narodzeniu, najhuczniej obchodzonym świętem. Do Polski Halloween przywędrowało w latach 90. XX w. Obchody tego ciekawego święta są jednak bardzo podobne, a kilka charakterystycznych obchodów Halloween na dobre zakorzeniło się w kulturze na całym świecie.

 

Do najpopularniejszych symboli i tradycji związanych z Halloween należy:

 • Drążenie dyni (Jack-o'-lantern) dynia to niewątpliwie najbardziej rozpoznawalny symbol Halloween. Wydrążona dynia ze światełkiem w środku dawniej była symbolem zagubionych dusz. Obecnie jest ozdobą Halloweenową, którą miłośnicy tego święta przyozdabiają domy. Drążenie dyni w zabawne, ładne i ciekawe wzory to zabawa dla całej rodziny. W różnych częściach świata przeprowadzane są nawet specjalne warsztaty z drążenia dyni (to nie taka łatwa sprawa).

 • Przebieranie się – kolejna popularna tradycja związana z Halloween. Przebieranie się za upiory, stwory, potwory i inne groźne istoty miało w dawnych wierzeniach zmylić złe duchy. Ludzie przywdziewali maski, dzięki czemu chronili się przed złymi upiorami. Obecnie przebrania są nieodłączną tradycją imprez halloweenowych czy chodzenia i proszenia o cukierki.

 • Cukierek albo psikus – sławne „Trick or Treat”. Jedna z teorii głosi, że ta tradycja również ma korzenie bardzo głęboko. Dawniej w noc Samheinu biedni chodzili od domu do domu i prosili o kawałek ciasta w zamian za obietnicę modlitwy. Obecnie dzieci, przebrane w wymyślne Halloweenowe stroje wędrują po ulicach miast i proszą o cukierki. Lub robią psikusa tym, którzy nie dali… zapłaty.

 • Przystrajanie domów – to tradycja, którą Amerykanie traktują bardzo poważnie. Przystrajają nawet Biały Dom! Domy na Halloween przystrajane są dyniami, a także innymi „strasznymi” elementami, jak pajęczyny, kościotrupy, upiory, ale także liście i owoce jesienne.

 • Oglądanie horrorów – w obecnym Halloween w dużej części chodzi o strach i straszenie. Dlatego właśnie dużo osób decyduje się na oglądanie horrorów. To fantastyczna zabawa dla grupy. Z okazji Halloween wiele kin oferuje także maraton horrorów.

 • Zabawa Apple bobbing – to kolejna tradycja, obecna zazwyczaj na przyjęciach z okazji Halloween. To zabawa zręcznościowa polegająca na wyławianiu jabłek z wody za pomocą zębów. Gra ma wiele wspólnego z różnymi zabawnymi wróżbami.

 • Przyjęcia z przebraniami, zabawa dla starszych – podczas, gdy dzieci biegają zbierać cukierki, starsi urządzają przyjęcia z okazji Halloween. Na nich również królują zabawne i straszne przebrania, a także tematyczne przekąski.

 

Pomysły na obchody Halloween w szkole i przedszkolu

Wiele rodziców i dzieci decyduje się obchodzić Halloween w szkole, wspólnie z kolegami. Jeśli Wasza klasa planuje coś ciekawego z okazji Halloween, podpowiadamy kilka pomysłów. Dzieci spędzą wspólnie czas, będą się świetnie bawić i poznają trochę kultury. Wśród popularnych pomysłów na Halloween w szkole czy przedszkolu są:

 • Malowanie twarzy dzieci w straszne lub zabawne wzory – dzieci mogą przyjść pomalowane lub możecie malować buzie w szkole.
 • Wspólne wydrążanie dyni (tylko z asystą dorosłego!).
 • Tematyczne prace plastyczne – rysowanie, wyklejanie, origami.
 • Przekąski na halloween – strasznie pyszne ciasteczka i upiornie słodkie cukierki!
 • Opowiadanie ciekawych strasznych historii.
 • Zabawy taneczne.

 

Portal Games Gra Potwory w Tokio Halloween Dodatek

 

Ciekawostki na temat Halloween

Ze świętem Halloween związane są również interesujące ciekawostki, które na pewno zaprą Wam dech w piersiach jak najlepszy horror:

 • Historia Halloween sięga celtyckich obrzędów, tysiące lat przed naszą erą.
 • Nazwa Halloween to skrót od All Hallows’ Eve, czyli Wigilia Wszystkich Świętych.
 • Halloween to, zaraz za Bożym Narodzeniem, najbardziej dochodowe i skomercjalizowane święto.
 • Boisz się samego święta? Samfianofobia to lęk przed Halloween.
 • W Stanach Zjednoczonych przyozdabiany jest również Biały Dom.
 • Kolorami Halloween tradycyjnie jest pomarańcz i czerń.
 • Motyw przebierania się ma swoje źródła wierzeniach, że maski ochronią ludzi przed upiorami.
 • Największa dynia na Halloween ważyła ponad 1000 kg!

 

Zabawki na Halloween

Dzieci uwielbiają Halloween jeszcze z jednego powodu – tematycznych akcesoriów oraz zabawek. Halloween to świetna okazja, by podarować dzieciom prezent z okazji Halloween. Lub sprezentować sobie coś ciekawego. Dużą popularnością cieszą się straszne gry planszowe – najlepiej te mroczne i przerażające na wieczór Halloweenowy. Wśród najpopularniejszych tytułów na Halloween to: Nemesis, Horror w Arkham, Alone czy Odmęty grozy.

 

Ciekawym prezentem będzie również strrrrasznie fajna seria Scooby Doo od Playmobil. Lalki Monster High również wpiszą się w tematykę Halloween. Dla bardziej aktywnych smyków polecamy grę Łowca duchów. Halloween to wesołe święto i okazja do wspólnego spędzenia czasu. Wspólnie poznawajcie kulturę i bawcie się strasznie w ten jeden wieczór w roku.

 

 

Podobne wpisy

Wygraj kwiatki na Dzień Matki

Ogłaszamy konkurs kreatywny "Wygraj kwiatki na Dzień Matki".

Proste zadanie, wspaniałe nagrody.

  Zobacz

  Strażak Sam – bajka, którą pokochały dzieci!

  Odważny i rezolutny Strażak Sam podbił serca dzieci na całym świecie! Inspiruje do wymyślania niesamowitych przygód i pomagania innym. Pełne akcji odcinki serialu animowanego uczą dzieci o przyjaźni, wartości pomagania i wielu innych pozytywnych postaw. Przygody Strażaka Sama śledzą setki tysięcy dzieci na całym świecie, a nieustraszony bohater jest idolem wielu małych chłopców i dziewczynek.

  Zobacz

  Prezent na Baby Shower - 10 niezawodnych pomysłów

  Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie, które zmienia życie świeżo upieczonych rodziców o 180 stopni. Pojawienie się nowego członka rodziny to nieopisana radość, ale też cała masa przygotowań, zwłaszcza przed samym terminem porodu. W tym pełnym zamieszania i wyczekiwania czasie, momentem wytchnienia i celebrowania stało się Baby Shower. 

  Zobacz